Kroměříž si připomíná 10 let od zápisu na seznam UNESCO

Vložil
ČTK
26.05.2008 13:45
Kroměříž

Kroměříž - Kroměříž si v následujících měsících připomene přednáškami, konferencí a hudebním festivalem desáté výročí zápisu kroměřížských zahrad a zámku na seznam UNESCO. Uskuteční se například dvoudenní mezinárodní zasedání s názvem Co ohrožuje historické zahrady, kdy na programu je i výjezdní jednání České komise pro UNESCO. Novinářům to dnes řekla předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž Eva Nováková.
    Kroměřížské zahrady a zámek byly na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsány v prosinci 1998. Soukromá nezisková organizace Světový památkový fond (WMF), jejímž cílem je záchrana ohroženého architektonického a kulturního dědictví na celém světě, zařadila obě zahrady mezi 100 nejohroženějších světových památek pro rok 2008. Na jejich stavu se podepsaly především záplavy z konce minulého století, voda tehdy vyvrátila asi stovku historických stromů.
    Právě jejich stav a nutnost obnovy má připomenout dvoudenní konference, která se v Arcibiskupském zámku uskuteční od 5. června. Účast přislíbil například ministr kultury Václav Jehlička a český velvyslanec při UNESCO v Paříži Petr Janyška. Součástí akce je i schválení společného memoranda. "Chceme tak zdůraznit, že zahrady jsou nedílnou součástí památek a pro lidi jsou mnohdy důležitější než stavby," podotkla Nováková.
    V polovině června se návštěvníci mohou těšit na Orffovu kantátu Carmina burana v provedení Českého filharmonického sboru Brno a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Klub UNESCO poprvé udělí Cena biskupa Karla Lichtenštejna z Kastelkorna. Právě tento muž sloužil ve městě v době, kdy se Kroměříž vzpamatovávala z třicetileté války, a díky němu byl ve městě vybudován zámek i zahrady. Grafický list obdrží 13 jednotlivců a institucí.
    Také oblíbený hudební festival Hudba v zahradách a zámku v Kroměříži se letos ponese v duchu připomenutí si desátého výročí zápisu na seznam UNESCO. Dramaturgie koncertů vychází z okruhu skladatelů, kteří přímo ve městě působili, nebo z  odkazu skladeb dalších barokních autorů, které jsou uloženy v zámeckém hudebním archivu. Hudbou ožije skleník a rotunda Květné zahrady, atrium Základní umělecké školy, Sněmovní sál zámku i chrám v Mořicích. Jedním z nejzajímavějších koncertů bude vystoupení věnované Josefu Antonínu Štěpánovi, jehož díla jsou v hojném množství dochována v původní zámecké sbírce. Na koncertě zazní dvě skladby ve světové premiéře, interpretované na originální kladívkový klavír z roku 1797.
    Klub UNESCO Kroměříž vznikl 9. září 1991. Jeho hlavním cílem byl zápis kroměřížských památek na seznam UNESCO a další rozvíjení kultury města s  kulturou evropskou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články