Kromě dotací stojí za Čunkovým odchodem i arbitráž

Vložil
ČTK
14.01.2009 10:00
Liberec

Liberec - Zablokování čerpání evropských dotací a miliardová arbitráž, která Česku hrozí kvůli sporu developerů v Liberci, jsou podle on-line deníku Aktuálně.cz také důvodem odchodu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka z vlády. Zdroj blízký vedení ODS, který si nepřál být jmenován, potvrdil deníku, že lidovecký předseda hrál v kauze developerů klíčovou roli, ale sporu nedokázal účinně zabránit. Čunek spojitost svého odchodu s arbitráží popírá.
    V centru stotisícového Liberce vyrůstají naproti sobě dvě obchodní centra. Zatímco nákupní centrum Forum nizozemské Multi Development přivítá za měsíc první zákazníky, na místě budoucí Galerie Liberec německé ECE Projektmanagement je zatím jen obrovská díra v zemi. Multi Development se totiž odvolal proti původnímu územnímu rozhodnutí konkurenční ECE a české úřady postupně celou stavbu zablokovaly. ČR nyní hrozí arbitráž, v níž chce ECE za zmařenou investici jednu miliardu korun.
    Multi Development se dožadoval účasti ve stavebním řízení, snažil se totiž výstavbu konkurenční nákupní galerie zastavit. Poté, co Liberecký kraj pravomocně rozhodl, že společnost Multi Development nemá nárok do řízení vstupovat, však převzalo věc ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho úředníci rozhodli opačně. Rozkladová komise téhož ministerstva pak ale dala zapravdu Libereckému kraji.
    Odstupující ministr Čunek se však podle serveru zpočátku doporučením komise neřídil. Sporem se musela znovu zabývat rozkladová komise, aby znovu potvrdila svůj předchozí závěr. Teprve loni v  prosinci pak Čunek rozhodl, dal za pravdu ECE. Německému developerovi už ale v  listopadu došla trpělivost a zahájil s Českem arbitráž. Podle vyjádření ministerstva, které má ČTK k dispozici, ministerstvo ani ministr nezasáhli do práv stavebníka. Učinil tak Magistrát města Liberec, uvádí prohlášení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články