KRNAP: Nová Stezka korunami stromů přitáhne turisty z hřebenů

Vložil
ČTK
21. 06. 17. 05:00


Praha - Krkonošský národní park (KRNAP) očekává, že nová Stezka korunami stromů na úpatí Černé hory v Janských Lázních pomůže přilákat turisty z vrcholků Krkonoš, a uleví tak přetíženým hřebenům. Stezku by mohlo ročně navštívit 200.000 lidí. V Krkonoších a Podkrkonoší se loni ubytovalo podle ČSÚ 914.000 turistů, z toho 28 procent byli cizinci.


"Tohle je aktivita, která nepochybně přiláká spoustu turistů, kteří by jinak vyrazili na hřebeny. Janské Lázně jsou z hlediska návštěvnosti bezproblémové. Zprovozněním stezky se nezvýší celková návštěvnost Krkonoš, naopak jejich návštěvníci získají novou možnost kam jet," uvedl mluvčí KRNAP Radek Drahný. Parkovacích ploch je podle něj v lokalitě dostatek, mimo jiné parkoviště Hofmanky či u spodní stanice lanovky na Černou horu.

Pro návštěvníky Správa KRNAP připravila tři didaktické stanice a podzemní expozici, informační panely a 40 informačních tabulek. Stavba se veřejnosti otevře první červencovou neděli, vstupné bude 220 Kč. Stezka bude 1511 metrů dlouhá a návštěvníky zavede kromě korun stromů i do podzemí. V podzemní jeskyni o rozloze 400 metrů čtverečních budou mít turisté možnost studovat mikrosvět půdy.

Zhruba ve dvou třetinách stezky bude vyhlídková věž vysoká 45 metrů s výhledem na jih, východ a západ. Celá stavba bude bezbariérová a bude mít několik adrenalinových sekcí, její součástí bude například padesátimetrový suchý tobogan vedoucí vnitřkem vyhlídkové věže. Výše investice je 180 milionů korun.

V Česku jsou zatím dvě stavby podobného charakteru. Kvůli rostoucímu zájmu turistů o středisko v Dolní Moravě, kde je i od loňského roku Stezka v oblacích, rostou dopravní komplikace. Pardubické hejtmanství rozšíří příští a přespříští rok silnici, která vede celým areálem, aby se po ní mohlo jezdit v obou směrech. Firma Sněžník, která skiareál provozuje, postaví výhledově velkokapacitíní parkovací dům.

"Chceme obci maximálně pomoci a toto je jedna z možností. Musíme si uvědomit, že v letních měsících navštíví středisko i přes 7.000 návštěvníků za den, a stávající infrastruktura na to není připravena,"
uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Stezka v Dolní Moravě měla za první rok provozu návštěvnost 180.000 lidí. Stezka je vysoká 55 metrů, dřevěná lávka má délku 710 metrů a tobogan sto metrů. Dospělý zaplatí vstupné s lanovkou 350 korun a bez ní 200 korun.

Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou patří mezi největší turistické atrakce v Jihočeském kraji. Ročně na no dorazí průměrně 400.000 lidí. Vstupné pro dospělou osobu stojí 210 korun. Vzhledem k tomu, že se stezka nachází v rozlehlém komplexu, kde mohou lidé navštěvovat i jiné atrakce, je tam i řada parkovišť pro automobily.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
takto pitomou úvahu...
cvhfh
21.06.17 06:38
zobrazit všechny komentáře

Související články