KRNAP a obce chtějí omezit stavbu apartmánových domů

Vložil
ČTK
02.11.2007 11:20
Praha

Vrchlabí (Trutnovsko) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) a krkonošské obce chtějí co nejvíce omezit další výstavbu apartmánových domů v Krkonoších. Ochranáři sepsali memorandum, v němž vyzvali obce ke spolupráci na zastavení další výstavby a doporučili jim, jak se tlaku investorů bránit. Dokument podpořilo přes 30 starostů. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes v příloze pro hradecký kraj.

    Za posledních deset let se v Krkonoších postavilo, anebo se k výstavbě připravuje přes 3500 bytů. Místní lidé se obávají, že hory brzy ztratí svůj typický ráz. "V krkonošských obcích trvale žije asi 50.000 lidí. Neznám v republice město s obdobným počtem obyvatel, které by se mohlo Krkonoším v bytové výstavbě rovnat," řekl ředitel správy KRNAP Jiří Novák.
    Stavby už podle něj pronikají do ploch mimo centra obcí a hrozí, že dravé developerské firmy začnou stavět i ve volné krajině. Obce by nyní měly například co nejvíce omezit prodeje pozemků developerům, nesouhlasit s nevhodnými záměry ve správních řízeních a vyhlásit stavební uzávěry do doby, než schválí svůj územní plán.
    Největší apartmánové sídliště v Krkonoších vyrůstá už čtyři roky na Horních Mísečkách nad Špindlerovým Mlýnem. Ubytovací kapacita areálu s desítkami horských domů s dvoulůžkovými apartmány by se měla po dokončení pohybovat okolo 500 lůžek. Souhlas s výstavbou mísečského sídliště vydala správa národního parku ve druhé polovině 90. let.
    Stovky nových bytů určených k rekreaci už vznikly nebo se připravují i v dalších střediscích. Rekord drží s 1186 byty Harrachov, ve Špindlerově Mlýně napočítali ochranáři 886 bytů a v Peci pod Sněžkou 492. V drtivé většině případů se jedná o novostavby nebo rekonstrukce bývalých podnikových chat.
0 komentářů
přidat komentář