Krásu památek v Českých Budějovicích umocní noční osvětlení

Vložil
ČTK
17.11.2006 13:00
České Budějovice

České Budějovice - Krásu dalších českobudějovických památek umocní noční osvětlení. Ještě do konce roku by mělo každou noc zářit sedm soch, rozzářená sousoší tak zvýrazní i vánoční atmosféru ve městě. Další památky nechá radnice nasvítit v příštím roce, informovala ČTK mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

    "V první skupině vybraných objektů je deset nemovitých kulturních památek. Sedm z nich jsou sousoší a sochy z 18. století, které byly v  uplynulých třech letech restaurovány," uvedl českobudějovický primátor Juraj Thoma. Do restaurování soch město investovalo 120.000 korun jako podíl na programech a grantech určených na obnovu památek.
    I po setmění si tak budou moci turisté a obyvatelé jihočeské metropole prohlédnout několik sousoší sv. Jana Nepomuckého. Světcovy sochy nasvítí reflektory na nároží ulice Karla IV. a Jirsíkovy, v parku Na Sadech, na Zátkově nábřeží a klasicistní kaple u  Slepého ramene. Osvětlení zvýrazní i působivost sousoší Kalvárie a Nejsvětější Trojice na Piaristickém náměstí, sochy Panny Marie Budějovické na Zátkově nábřeží a takzvané Bílkovy stély Otakara Mokrého v parku Na Sadech z roku 1919.
    Návrh osvětlení nechalo město vytvořit i pro kostel sv. Rodiny na Senovážném náměstí a kostel sv. Jana Nepomuckého v ulici Boženy Němcové. U  kostela sv. Rodiny nasvítí reflektory jižní průčelí směrem k Senovážnému náměstí, které je tmavým koutem náměstí, a u kostela sv. Jana Nepomuckého bude v  noci zářit věž v západním průčelí stavby z let 1914 až 1915.
    Kostely ale reflektory rozzáří až v příštím roce. Osvětlení instaluje společnost Eltodo - Citelum, která ve městě provozuje veřejné osvětlení. "Dobrou zkušenost s  atraktivním nočním osvětlením máme z nedávné rekonstrukce prostranství za katedrálou sv. Mikuláše, kdy byla nasvětlena venkovní výklenková kaple z částí sousoší Kalvárie," dodal Thoma.
0 komentářů
přidat komentář