Kraj čeká, že miniatura v Kutné Hoře bude v obležení návštěvníků

Vložil
ČTK
22.12.2009 10:45
Praha

Praha - Zástupci Středočeského kraje předpokládají, že na vystavení unikátní miniatury z 15. století přijedou v neděli do Jezuitské koleje v Kutné Hoře tisíce návštěvníků. Tomu se bude muset přizpůsobit i režim, v jakém bude vzácná památka představena veřejnosti. Novinářům to při včerejší prezentaci památky v pražském Klementinu řekl ředitel Galerie Středočeského kraje Jan Třeštík.

    Kraj iluminaci získal před dvěma týdny při dražbě v londýnské aukční síni Sotheby's za více než 17 milionů korun. Pergamenový jednolist, zobrazující dolování stříbra v Kutné Hoře, se má stát jedním z nejvýznamnějších exponátů vznikající Galerie Středočeského kraje. Do Česka ho včera z Londýna přepravila specializovaná firma, náklady na transport podle Třeštíka hradila aukční síň.
    "My jsme od nich zásilku převzali za účasti našich kolegů a spediční firmy dnes ráno na letišti," uvedl ředitel. Poté iluminace zamířila do Klementina, kde byla ve speciální klimatizované vitríně představena novinářům. V neděli by pak měla být na jediný den vystavena v Kutné Hoře.
    Galerie podle Třeštíka očekává minimálně stejný počet návštěvníků, jako byl v květnu při představení kopie císařské koruny. Tehdy do Jezuitské koleje zamířilo 5000 až 6000 lidí. Návštěvnický režim bude proto přísný, kvůli bezpečnosti i potřebným klimatickým podmínkám. Do místnosti s miniaturou bude vpuštěno maximálně 20 lidí, památku si bude moci v jednom okamžiku prohlížet nejvýše desítka návštěvníků. "Mají pět až sedm minut a pak musí místnost opustit, aby se tam dostali další," dodal ředitel.
    Iluminace má být vystavena od 11:00 do 16:00, ale galerie počítá s tím, že v případě dlouhé fronty návštěvnickou dobu prodlouží do večera. "Mezní limit je 19:00 až 20:00," poznamenal Třeštík.
    Po představení v Kutné Hoře se památka vrátí zpět do Klementina, kde bude zkoumána. V lednu by měla být ustavena pracovní expertní skupina složená z kunsthistoriků, restaurátorů a dalších odborníků, kteří by měli iluminaci podrobit komplexnímu průzkumu. "Učiní závěr, do jaké míry vůbec musí být restaurována a zda bude zakonzervována," uvedl Třeštík. "Je to předběžná otázka, kdy ta věc bude moci být vystavena delší čas," podotkl.
    Kraj podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) počítá s tím, že iluminace se stane trvalejší součástí sbírkových předmětů na jaře po otevření galerie v rekonstruované Jezuitské koleji. Originál miniatury se bude vystavovat jen příležitostně. Kraj ale nechá vyrobit její kopii, která bude v galerii vystavena každý den. "Návštěvníci v podstatě nepoznají rozdíl mezi originálem a touto kopií," poznamenal Třeštík.
    Památku měl včera v Praze představit specialista aukční síně Sotheby's Timothy Bolton, kvůli potížím s letem ale do ČR nedorazil. Na tiskové konferenci ho improvizovaně zastoupil kunsthistorik Jiří Fajt, který poznamenal, že na miniatuře je pravděpodobně zobrazena i bývalá mincovna Vlašský dvůr. Malba podle něj připomíná obrovský význam Kutné Hory, který se datuje od druhé poloviny 13. století. Toto město tehdy podle Fajta rozhodně nebylo ve stínu Prahy jako nyní. "Bez Kutné Hory, bez stříbra, bez toho obrovského bohatství bychom si nedokázali představit výstavbu Prahy za Karla IV. a těžko by vznikl Karlštejn," podotkl Fajt.
    Miniatura je památkou srovnatelnou s fragmentem věhlasné Dalimilovy kroniky, který ČR v dražbě získala před čtyřmi lety. Vznikla v nejvýznamnější české iluminátorské dílně konce 15. století. Dosud byla známa odborné veřejnosti pouze z černobílé reprodukce, poprvé publikované v roce 1929. Od středověku však nebyla nikdy veřejně vystavena. Znalci byla vždy považována za jednu z nejvýznamnějších iluminací vytvořených na sever od Alp.
    Pořízení vzácné miniatury kritizuje krajská opozice. Podle ní jde o plýtvání penězi. Kraj naopak tvrdí, že investice do tohoto díla se mnohonásobně vyplatí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články