Krádeže okapů z jihočeských památek působí statisícové škody

Zdroj
Marie Neubauerová
Vložil
ČTK
13.12.2006 15:15
České Budějovice

České Budějovice - Zloději měděných okapů z jihočeských památek ročně napáchají statisícové škody. Část škod uhradí pojišťovny a památkáři se snaží krádežím předcházet například kamerovými systémy. Zloději jsou ale leckdy organizovaní a odnášejí si okapové svody z míst, která jsou mimo dosah kamer.

    "Není snad historického objektu, který by alespoň jednou nepodlehl útoku těchto zlodějů. A to nemluvím jenom o našich objektech, hradech a zámcích, ale myslím tím i historické objekty tady v Českých Budějovicích," řekl ČTK ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Patrik Červák. V posledním měsíci se podle něj zloději zaměřovali například na domy v  Hradební a Panské ulici.
    Historické objekty jsou pojištěny a jsou také vybaveny kamerovými systémy, které ale nejsou všude. "Kamerový systém zaznamená, že to zloděj udělal, často ho i chytí, ale my si na něm nic nevezmeme. Jsou to spoluobčané, kteří tohle mají kromě sociálních dávek na přilepšenou. A vymáhat peníze z těchto lidí je velice problematické, až nemožné," podotkl Červák.
    Například ze zdí českokrumlovského zámku letos zloději odnesli měděné okapy za 50.000 korun. "Většinou zmizely na místech, která nejsou hlídána ani ostrahou, ani v dohledu pečlivého oka kamer. Samozřejmě si zájemci o tento měděný materiál vytypují místa, která jsou nejsnáze přístupná a nejsou v noci osvětlená," řekl ČTK českokrumlovský kastelán Pavel Slavko.
    Podle Slavka nejsou krádeže nahodilé a pachatelé se na ně systematicky připravují. Ze severní části zámku například najednou zmizelo 30 až 40 kilogramů měděného plechu, což se nedá odnést v ruce. "Zaznamenali jsme, že předtím jsou pečlivě promazány šrouby na okapech, aby byly tiše demontovány a odneseny," poznamenal Slavko.
    Památkáři musejí ihned po krádeži nechat okapy znovu vyrobit, protože déšť a mráz by mohl narušit vzácné fasády. "Stojí to čas, energii i finance, které by se mohly uplatnit kvalitněji," dodal kastelán. Zatím se podle něj podařilo dopadnout viníky pouze v jediném případě. Na zámku i ostatních objektech v Českém Krumlově napáchali škodu přes 100.000 korun, u soudu ale vyvázli s podmíněným trestem.
    Letos policisté zaznamenali na jihu Čech 99 případů krádeží okapů, loni jich bylo o dvě třetiny méně. "Kolikrát jsou to nájezdové skupiny z jiných částí republiky. Objasnit se daří zhruba třetinu případů," řekla ČTK jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková. Podle ní jsou pachateli často bezdomovci či lidé závislí na drogách. Na Táborsku nedávno policisté zaznamenali případ, kdy zmizel měděný materiál i ze sběrny, který tam už dříve někdo prodal. "Největší problém je, že to sběrny vykupují," dodala Kameníková.
    "Je to opakující se záležitost. A když tam nechceme dávat pozinkované plechy, umělé hmoty, což nemůžeme jako památkáři v žádném případě připustit, tak se s tím budeme shledávat častěji," uvedl Červák.
0 komentářů
přidat komentář