Kopřivnice prodává historickou Bönischovu vilu

Vložil
ČTK
06.07.2014 18:25
Kopřivnice (Novojičínsko) - Historický objekt Bönischovy vily v Kopřivnici na Novojičínsku, která v posledních desetiletích sloužila jako loutkové divadlo, změní svého majitele. Město se vilu rozhodlo prodat, protože na její kompletní renovaci nemělo dostatek peněz a jedinou cestou, jak architektonicky cennou stavbu zachránit, byl její prodej. ČTK to řekla mluvčí radnice Lucie Petříčková.

    "Zhruba po roce opakovaného zveřejňování záměru vilu prodat získalo město nabídku od jediného zájemce, a to kopřivnické společnosti, která dodává příze pro textilní výrobu. Ta za historický objekt zaplatí 3,4 milionu korun a kompletně jej zrekonstruuje," uvedla Petříčková.
    Na místě loutkového divadla, které od loňského roku působí v kulturním domě, protože vilu už nebylo z technických důvodů možné dále využívat, tak vzniknou mimo jiné kanceláře, ubytovací prostory a cukrárna. "Do dvou let bude provedena oprava krovů, výměna střešní krytiny, odizolování objektu a napojení na městskou kanalizaci, výměna oken i dveří a renovace fasády. To vše s důrazem na co největší zachování původní podoby včetně většiny architektonických prvků," uvedl Miloš Sopuch z odboru majetku města.
    Dům si nechal v letech 1888 až 1889 postavit lékař Ignác Bönisch a je dílem významného stavitele Heinricha Czeikeho. "Šlo o vůbec první obytnou budovu s městskými rysy," uvedla Petříčková.
    Připomněla, že v roce 1945 přešel objekt do národní správy a o rok později byl konfiskován. Poté ve vile bydlelo několik nájemníků, sídlila tam i pobočka příborské hudební školy a následně ji využívalo právě loutkové divadlo.
    V roce 1992 byla budova převedena do majetku města, které o sedm let později opravilo střechu. Přestože se město několikrát pokoušelo získat dotaci na generální rekonstrukci historického objektu, nebylo úspěšné. Rozhodlo se proto nejstarší vilu v Kopřivnici prodat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články