Koncertní síň pro Brno začnou příští rok projektovat architekti

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
23.12.2008 10:40
Brno

Brno - Příští rok by se v Brně měl pohnout projekt koncertní síně, o jejíž stavbu usilují zhruba 100 let brněnští filharmonici. Městští radní vypíšou počátkem roku soutěž na projektanta územní dokumentace. Územní rozhodnutí by mohlo být platné půl roku poté a následně by mohly začít práce na dokumentaci ke stavebnímu povolení. ČTK to řekl primátorův náměstek odpovědný za kulturu Daniel Rychnovský.

    V rozpočtu města na rok 2009 jsou na stavbu koncertního sálu vyhrazeny čtyři miliony korun. Peníze se použijí právě na projektování. S dalšími výdaji se počítá později - v letech 2010 až 2012 by na stavbu mělo jít kolem 200 milionů korun, řekl Rychnovský.
    Termín zahájení stavby bude záležet i na financování. Stavba si má vyžádat odhadem 1,2 miliardy korun, třetinu z toho bude stát stavba podzemních garáží. Tuto část by měl podle náměstka hradit soukromý investor a s jeho hledáním by podle radnice neměl být problém. Prostor u Besedního domu, kde se má koncertní síň stavět, je v samém centru města, což prý slibuje rentabilitu garáží.
    Pro financování nadzemní části stavby za 800 milionů korun se hledají peníze, jednání by podle Rychnovského měla pokračovat příští rok. Na investici by se měl podílet kraj, město a možná i evropské fondy. "Je také domluvena schůzka s eurokomisařem (Jánem) Figeľem, který to také podporuje," řekl náměstek.
    O stavbě Janáčkova kulturního centra se v Brně mluví léta. Kvůli finanční náročnosti projektu vedení Brna v minulosti záměr načas odložilo. Rychnovský, který je ve funkci tři čtvrtě roku, však stavbu považuje za jeden ze svých hlavních úkolů.
    Janáčkovo kulturní centrum by se mělo stát domovskou scénou Filharmonie Brno a opery a baletu Národního divadla Brno. Nyní orchestr působí v malém sále Besedního domu, větší koncerty se konají v Janáčkově divadle. Žádný z těchto sálů však nevyhovuje, mají špatnou akustiku i další nedostatky. "Vlastně vůbec nevíme, jak naše filharmonie zní, museli bychom jet do nějakého kvalitního sálu a poslechnout si ji tam," uvedla už dříve předsedkyně brněnského Spolku přátel hudby Alena Štěpánková Veselá.
7 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
krabička
čmelda
23.12.08 11:58
...
ondrejcisler
23.12.08 02:20
nezklamem
Jan Sommer (hles z hnojiste)
23.12.08 06:21
....z Dejvic to teda zatim vypadá jinak -
ondrejcisler
23.12.08 11:16
zklameme
Eva
24.12.08 11:54
zobrazit všechny komentáře

Související články