Komisaře rozhodující o městě kultury oslovili v Ostravě lidé

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
08.09.2010 14:00
Ostrava

Ostrava - Převážně pozitivně hodnotila včerejší návštěvu Ostravy čtveřice komisařů, kteří dnes rozhodnou, které české město se bude v roce 2015 moci pyšnit titulem Evropské hlavní město kultury. Kromě Ostravy o něj usiluje i Plzeň. Komisaře během pobytu v moravskoslezské metropoli oslovili hlavně zdejší lidé. Podle předsedy komise Roberta Scotta Ostrava bez ohledu na výsledek klání udělala už ze samotného procesu kandidatury svou vlastní výhodu.
    "Moje první dojmy jsou rozhodně velice pozitivní. Nejvíce se mi líbili lidé, protože jsme se za velice krátkou dobu setkali s nejrůznějšími lidmi. Setkali jsme se s lidmi velice bohatými, s kulturními aktéry, s umělci, s  politiky a to všechno byli lidé, kteří kulturu umisťovali velice vysoko ve svých programech," řekl novinářům Scott.
    Polská porotkyně Danuta Glondysová ocenila především sepjetí obyvatel s kandidaturou města a energií místních lidí. "Lidé mají takovou energii, kterou by mohli rozsvítit celou polovinu České republiky," míní Glondysová.
    S dobrými dojmy odjížděla z Ostravy také porotkyně Olga Poivre d'Arvor-Kubelková. "Bylo to hrozně zajímavé. Myslím si, že všichni objevili věci, které nikdy neviděli...rozhodně po všech stránkách velmi užitečné a nádherné," podotkla porotkyně, která se podobně jako další domnívá, že rozhodování o vítězi bude velmi těžké a cítí obrovskou zodpovědnost.
    "Konkurence je poměrně ostrá... to rozhodnutí bude těžké. Zahraniční účastníci svorně říkají, že jsou to dvě velmi silné přihlášky, a že to rozhodování bude velmi těsné a velmi náročné," míní další z porotců Roman Bělor. Ostravu označil za mimořádně zajímavé město, které prochází bouřlivým rozvojem.
    Komisaři se v moravskoslezské metropoli mohli seznámit například s  takzvanou Dolní oblastí Vítkovic, kde by do roku 2015 měla vzniknou expozice s  názvem Svět techniky, jehož hlavním lákadlem bude Science Center s  interaktivními modely a exponáty. V Hornickém muzeu Landek pak mohli debatovat s  významnými představiteli kulturního života a dalšími odborníky.
    Ostrava do příprav kandidatury investovala přes 70 milionů korun. Stěžejním projektem města je proměna Černé louky na novou čtvrť spojující kulturní a vzdělávací instituce s bydlením.
    Mezinárodní projekt Evropské hlavní město kultury byl založen roku 1985 z iniciativy řecké ministryně kultury Meliny Mercouriové a je považován za jakousi kulturní olympiádu. Titul umožňuje dvěma vybraným městům po dobu jednoho roku představit Evropě svoji kulturní jedinečnou a rozmanitost a realizovat vytyčený projekt. V roce 2015 budou mít tuto šanci Belgie, kde už je vítěz vybrán, a právě Česká republika.
    Dnes rozhodne v Praze 13 komisařů jmenovaných Evropskou komisí a ministerstvem kultury mezi Ostravou a Plzní. Vítěz bude znám okolo 16:15. "Myslím, že se rozhodne ve středu, budeme argumentovat na otázky, které budou o tom, že to je to ambiciózní projekt," řekl ředitel Ostrava 2015 Čestmír Kopecký.
    V Ostravě se chystá speciální happening, který na centrálním Masarykově náměstí vypukne už od 14:00. Obyvatelé tak mohou přijít vyjádřit podporu svému městu a na velkoplošné obrazovce sledovat v přímém přenosu vyhlášení výsledků. Součástí akce budou například koncerty, mimo jiné vystoupení kapely Kryštof. Akce není oficiální součástí kandidatury, ale je spontánním počinem příznivců města v boji o  prestižní titul.
0 komentářů
přidat komentář

Související články