Kolín hledá využití pro bývalou vodárenskou věž

Vložil
ČTK
04.11.2009 16:55
Kolín

Kolín - Kolínská radnice hledá využití pro bývalou vodárenskou věž z 30. let minulého století, která je jednou z dominant Kolína. Vystřídala několik vlastníků, až ji v roce 2006 koupilo město. Věž ale chátrá a na její rekonstrukci nejsou peníze, řekl ČTK starosta Jiří Buřič.
    "Je naprosto jasné, že jakékoliv smysluplné využití věže znamená investice, které se rovnají minimálně čtyřem, možná šesti milionům korun," dodal. Město se v  minulosti ucházelo o dotaci na přestavbu věže na informační středisko s  výstavním sálem a vyhlídkou. Peníze ale nezískalo.
    Podle místostarosty Romana Pekárka je tento záměr stále aktuální. Prioritou je ale věž sanovat, opravit ji a zamezit jejímu dalšímu chátrání.
    Vodárenská věž byla postavena v roce 1930 a je dílem architektů Františka Jandy a Jana Hráského. Původní majitel, vodohospodářská společnost, ji před lety prodal soukromníkovi, ten potom dalšímu zájemci. Objekt mezitím chátral. Před pěti lety ho za 2,7 milionu korun koupilo město. "Vzalo na sebe velkého černého Petra, protože ani město v tuto chvíli si s tím neví příliš rady," připustil starosta.
    Vodárenská věž a její okolí by se podle územního plánu měly proměnit v  prostor pro zábavu a odpočinek. Věž je vysoká přes 22 metrů. Uvnitř ní je dvouvrstvá betonová nádrž, kterou bude třeba odstranit. Podle Petra Steklého z  kolínského občanského sdružení Prostor by s úhradou nákladů na rekonstrukci mohly pomoci evropské fondy. Konkrétně Regionální Operační program Střední Čechy (ROP), který na první pololetí roku 2010 plánuje rozdělit na veřejnou infrastrukturu a služby cestovního ruchu 100 milionů korun a na rozvoj měst dalších 150 milionů.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
názor
zvědavec
04.11.09 05:02
zobrazit všechny komentáře

Související články