Koalice a opozice v Brně-středu se pře kvůli proměně náměstí Míru

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
13.03.2007 20:20
Brno


Brno - V největší městské části Brna propuknul spor mezi koalicí a opozicí. Opoziční zelení kritizují plány vedení Brna-střed na proměnu náměstí Míru, jež je ústředním prostranstvím vilové Masarykovy čtvrti. Nelíbí se jim například to, že radnice pronajala lukrativní půlhektarový pozemek firmě, která zde hodlá stavět čtyřpatrový dům s byty a obchody, za jednu korunu za metr čtvereční ročně. Zastupitelka Jasna Flamiková (SZ) to v prohlášení, které dnes rozeslala novinářům, označuje za nevýhodné. Bývalá starostka Dagmar Hrubá (ODS) dnes ČTK řekla, že se k problému nebude vyjadřovat.
    Smlouvu o pronájmu s  firmou Wilson Properity, která by měla multifunkční dům stavět, podepsala loni v  srpnu právě Hrubá. Politička je nyní na radnici místostarostkou. Městská část se v dokumentu zavázala, že pozemek pronajme firmě za symbolické nájemné na 15 let. Jak uvádí dnešní jihomoravská příloha Mladé fronty Dnes, radnice by měla výměnou za to dostat od investora po dostavbě polyfunkčního domu nedaleký pozemek, na kterém stojí samoobsluha Brněnka. Ten je ale sedmkrát menší než pozemek, na kterém by měl polyfunkční dům vyrůst. Brněnka by se pak měla zbourat a o její rozlohu rozšířit park na náměstí.
    Zelení v Brně-střed nyní kvůli nízké nájemní ceně i dalším ustanovením smlouvy požadují, aby městská část od úmluvy odstoupila. Pak by se podle nich mělo znova posoudit, jak využít pozemky, které dřív patřily armádě.
    Starosta městské části Michal Bortel (ČSSD) nechtěl odhadnout, jestli koalice na Brně-střed na návrh zelených přistoupí, nebo ne. ČTK dnes řekl, že smlouvy nyní posuzuje brněnský magistrát a vedení radnice počká na jeho stanovisko. Možností, jak situaci řešit, je podle něj několik. Městská část může od smlouvy ustoupit, udělat v ní dílčí úpravy, nebo ji ponechat v platnosti.
    Na právní rozbor magistrátu čekají také zelení. Flamiková dnes ČTK řekla, že lidé z minulého vedení radnice, kteří jsou za projekt odpovědní, by měli odstoupit.Tisková zpráva klubu zastupitelů Strany zelených v MČ Brno-střed:

Smlouva na bytový dům Wilson je neplatná

Brno-střed – V srpnu 2006 podepsala tehdejší starostka městské části Brno střed (MČBS) MUDr. Dagmar Hrubá s firmou Wilson Properity s.r.o. smlouvu o pronájmu bývalých vojenských pozemků na ul. Lerchova. Znění této smlouvy však neprošlo schválením v Radě MČBS a je tudíž neplatné. Navíc je v rozporu se smlouvou o bezúplatném převodu těchto pozemků od Ministerstva obrany na Statutární město Brno z roku 2003. Tato smlouva garantuje do roku 2013 nekomerční využití pozemků.
Smlouva mezi MČBS a Wilson Properity je uzavřena na 15 let, za nájem ve výši 1 Kč/m2/rok za účelem výstavby polyfunkčního domu do vlastnictví Wilson Properity.
Nabídka na pronájem těchto pozemků byla údajně vyvěšena na úřední desce MČBS v červnu a červenci 2006, s nabídkou se však přihlásil jen jediný zájemce. Na základě této jedné nabídky pak Rada MČBS hlasy ODS tento nevýhodný pronájem těsně před volbami schválila. Skutečnost, že Rada MČBS pronajala půlhektarový lukrativní pozemek za tak extrémně nízkou cenu na základě jediné cenové nabídky je velmi podezřelá a SZ s ní vyslovuje kategorický nesouhlas.
Firma Wilson Properity koncem loňského roku sice zažádala o územní rozhodnutí na stavbu bytového komplexu Wilson, ale nemůže jej získat, neboť vlastník pozemků, kterým je Město Brno, není s výše uvedenou smlouvou srozuměn a nedal k jejímu uzavření souhlas. Bývalá starostka MČBS Dagmar Hrubá totiž podpisem smlouvy porušila i platný Statut města Brna, který říká, že „na pozemcích pronajatých na dobu kratší 15ti let nesmí být umísťovány stavby, jejichž životnost přesahuje dobu pronájmu“ (čl. 75/4/c Statutu m. Brna – vyhláška č. 20/2001) a také nedodržela oznamovací povinnost (čl. 75/4/e dtto).

Proto Klub zastupitelů SZ na Brně-střed vyzývá Radu MČBS:
  1. aby neprodleně urovnala (ukončila) smluvní vztahy s Wilson Properity, tak aby byly v souladu se Statutem města Brna a vyhnula se tak možným právním důsledkům;
  2. aby revokovala svoje usnesení z 96. zasedání Rady MČBS o pronájmu pozemků za 1 Kč/m2/rok firmě Wilson Properity;
  3. a zejména aby zahájila transparentní veřejné projednávání využití pozemků v souladu se smlouvou mezi Ministerstvem obrany a Statutárním městem Brnem.
0 komentářů
přidat komentář