Knihy asi podraží, důvodem není jen vyšší daň

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
06.12.2007 10:10
Praha

Praha - Knihy budou od ledna pravděpodobně dražší. Na cenu bude mít vliv vyšší sazba daně z přidané hodnoty (DPH), která začne platit, ale i zdražení energií a dalších vstupů. Někteří velcí nakladatelé vyšší daň do ceny knih sice nepromítnou, změnu sazby ale považují, stejně jako další lidé z oboru, za špatný krok. V Evropě je tato daň často pět procent, někdy jsou od ní knihy dokonce osvobozené. Podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) je plánované zvýšení nižší sazby DPH z pěti na devět procent v rozporu s politikou zvyšování vzdělanosti národa.

    Zvýšení DPH v případě knih, novin, časopisů a dalších kulturních potřeb je součástí vládní daňové reformy. Již od svého zveřejnění měl tento návrh své oponenty - na jaře Obec spisovatelů, SČKN a vedení Národní knihovny uvedly, že zvýšená daň zhorší podmínky vydávání a šíření literatury. SČKN je přesvědčen, že zvýšení daně v době klesajícího zájmu dětí o čtení sníží úroveň vzdělanosti budoucí české populace. Náklady na vzdělání se prý zvýší.
    Ve vyspělých zemích s vyšší DPH u knih, jako jsou Rakousko a Dánsko, stát podle svazu školám kompenzuje zdanění vyššími dotacemi na nákup učebnic, které jsou například v Rakousku zhruba desetinásobek toho, co dostávají v ČR. V českých základních školách jsou přitom stále používány učebnice staré i 20 let, upozorňuje SČKN. V případě středních škol pak český stát nedotuje nákup učebnic vůbec.
    Případné zdražení ale asi nebude "skokové". Ti, kdo se na něj připravují, již novou sazbu daně do výroby započítávají. "Většina nakladatelů zdražuje již na vánoční trh a někteří kalkulují cenu s vyšším DPH již delší dobu, zhruba od letošního jara, kdy se o zvýšení DPH začalo mluvit," řekl ČTK ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět.
    "Očekáváme obecné zvýšení cen knih v roce 2008 o přibližně sedm až devět procent," sdělil ČTK generální ředitel nakladatelství Albatros Michal Krejčí. Albatros k 1. lednu zvyšuje maloobchodní doporučené ceny u zhruba 600 titulů, u "řady jiných" ceny zachová.
    Pro velké nakladatele pravděpodobně obecně změna daně nebude tak markantní, malí vydavatelé ji ale mohou pocítit, ztíží zejména edice nízkonákladových knih. Pokud daň promítnou do svých cen, zjistí to při nákupu nejen čtenáři, ale i knihovny. Povinné výtisky zdarma dostávají jen čtyři knihovny v ČR, další je kupují. A pokud budou knihy dražší, budou muset veřejné knihovny ještě více přepočítávat své již nyní podle mnohých napjaté rozpočty.
    SČKN připouští, že se vyšší daň může projevit třeba i úbytkem počtu nakladatelů či šíří jejich nabídky. "Nečeká se to ale ve velkém měřítku," řekl ČTK tajemník svazu Jiří Vedral. Zdražení se také podle něj bude týkat jen malé části dřívější produkce, nejčastěji několika nejprodávanějších a drahých titulů a knih, u nichž se předpokládá dlouhodobější prodej. Změna ceny se nebude týkat více než deseti až 15 procent vydaných titulů, které jsou dosud na trhu, odhaduje Vedral situaci podle vyjádření nakladatelů.
    Tím, kdo nebude zdražovat, je třeba vydavatelský koncern Euromedia Group. S téměř 500 tituly ročně je největším vydavatelem v ČR. "Nechystáme žádné zvláštní zvýšení cen na základě nové sazby DPH. Nicméně považuji zvýšení DPH pro knihy za nesprávný krok," uvedl generální ředitel tohoto vydavatelského domu Andreas Kaulfuss.
    Podle SČKN zařadí devítiprocentní daň Českou republiku na jednu z předních příček ve výši DPH u knih v rámci zemí EU. Od DPH jsou knihy zcela osvobozeny v Británii, v Norsku, Irsku, Rumunsku a na Kypru, nižší než pětiprocentní daň je v Řecku, Itálii, Lucembursku, Španělsku a Švýcarsku. Padevět z nakladatelství Academia ale připomíná, že například na Slovensku je již několik let DPH na knihy 19 procent a slovenský knižní trh funguje. Ostatně ve všech okolních státech jsou knihy zatím v přepočtu dražší než v ČR, doplňuje.
    V Česku se o zdanění knih vedl spor již na počátku 90. let, tehdy se prosadila pětiprocentní daň, která podle svazu knihkupců, Obce spisovatelů a Národní knihovny chrání kulturu. "Tržní podmínky neohrožují rozvoj a vydávání literatury, ovšem za podmínky, že kniha není považována za pouhé zboží, ale je státem i soukromými institucemi podporována jako kulturní statek," uvádějí.
    Do konečné ceny knihy se ale promítá řada faktorů, z nichž daň z přidané hodnoty je jen jedním.
0 komentářů
přidat komentář