Knihu o průmyslové architektuře křtili autoři kovovými šponami

Zdroj
Václav Hrníčko
Vložil
ČTK
08.02.2007 22:30
Praha

Praha - Knihu o průmyslové architektuře "Industriál_paměť_východiska" dnes v pražské Galerii Jiří Švestka její autoři Eva Dvořáková, Benjamin Fragner a Tomáš Šenberger křtili místo šampaňským netradičně kovovými šponami. Publikaci vydalo k 300. výročí vzniku Českého vysokého učení technického v Praze nakladatelství Titanic.

    Křtiny, nebo jak architekti říkají kolaudace knihy, se nekonaly v Galerii Jiří Švestka náhodou. Je totiž v budově z roku 1927, která je industriální stavbou v  puristickém stylu s železobetonovou konstrukcí.
    Kniha není podle Šenbergera o minulosti, ale spíše pohledem do budoucnosti. Právě na to má čtenáře upozornit nezvyklý nadpis, ve kterém autoři, prý po dlouhých diskusích, použili "podtržítka", která se dostala do povědomí lidí až s příchodem počítačů spolu s takzvaným "zavináčem".
    Autoři v knize přinášejí nejen historický přehled industriální architektury a typologii těchto staveb, ale píší také o  nových trendech v pojetí průmyslové architektury. Publikace podle nich také předznamenává chystané mezinárodní bienále Industriální stopy, které se bude konat na podzim a bude rovněž součástí oslav jubilea ČVUT. Jeho pořadatelem je Výzkumné centrum průmyslového dědictví při ČVUT v Praze, které rovněž umožnilo vznik publikace.
    Centrum vzniklo v roce 2002. Koordinuje a metodicky podporuje mezioborovou spolupráci odborníků a institucí, kteří se zabývají historií, architekturou, urbanistickými souvislostmi, vývojem technologií a ekologickými i ekonomickými hledisky výzkumu, záchrany a nového funkčního využití technických památek a průmyslových staveb a industriálních areálů. Provádí výzkum a soustřeďuje databáze objektů průmyslového dědictví České republiky v kontextu světového vývoje.

industriál_paměť_východiska
Tomáš Šenberger, Benjamin Fragner, Eva Dvořáková
Nakladatelství TITANIC, 2007
30 x 22,5 cm, 256 stran, vazba V8, česky, anglicky
Fotografie: Pavel Frič
Naše cena: 690 Kč (doba expedice: do 7 dnů)
0 komentářů
přidat komentář