Knihovna dokládá, že změnu pozemku iniciovala Praha

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
19.10.2007 17:55
Praha

Praha - Změnu pozemku pro stavbu nové budovy Národní knihovny (NK) iniciovala podle vedení této instituce Praha, nikoli knihovna. Pozemek se podle slov primátora Pavla Béma(ODS) zdá být největším problémem v současné situaci kolem stavby. Knihovna podle primátora vypsala soutěž na jiný pozemek, než město poskytlo.

    Změnu pozemku ale projednával Útvar rozvoje Prahy a kladné stanovisko k nim zaujal tehdejší náměstek primátora Jan Bürgermeister. NK to dokládá vyjádřením útvaru rozvoje z loňského října, které je adresované primátorovi a jež má ČTK k dispozici.
    Podle zainteresovaných stran je dnes nejvíce pravděpodobné, že knihovna podle návrhu Jana Kaplického bude stát v Praze, ale na jiném místě než na Letné. Ředitel NK Vlastimil Ježek se má "do tří dnů", tedy pravděpodobně v pondělí sejít s primátorem Pavlem Bémem. "Měli bychom si stanovit harmonogram jednání vedoucí k pozitivnímu výsledku, tedy k tomu, aby stavba podle Kaplického návrhu stála v Praze," řekl dnes Ježek ČTK.
    Primátor opakovaně uvedl, že formální chyba týkající se pozemků, kterou při zadávání mezinárodní architektonické soutěže podle něj učinila knihovna, je hlavním důvodem současných neshod kolem knihovny. Text útvaru rozvoje města (ÚRM) uvádí, že úpravy pozemku "byly koncepčně odsouhlaseny na ÚRM a na jejich základě byly také ÚRM potvrzeny regulační zásady pro soutěž".
    Text uvádí, že Bürgermeister změnám vyjádřil plnou podporu s tím, že jsou v souladu s celkovou koncepcí platného územního plánu. "O konečné podobě převáděných pozemků se má rozhodnout po vyhodnocení mezinárodní architektonické soutěže, pokud její výsledky tuto potřebu potvrdí," píše magistrátní útvar.
    Zastupitelstvo Prahy schválilo loni 62 hlasy ze 63 přítomných zastupitelů prodej pozemků západním okraji Letné knihovně.
    Stavební pozemky však bylo podle odborníků z útvaru rozvoje z urbanistického důvodu třeba upravit - výměnou 2000 metrů čtverečních ze západního okraje za stejnou výměru na jihu. Změna ale neznamená, že by NK měla získat větší prostor - stále by měla k dispozici stejnou výměru asi 10.000 metrů čtverečních.
    O možných změnách pozemku - i za cenu změny územního plánu - uvažovali odborníci z ÚRM již v listopadu 2005. Protože se na této výměně útvar rozvoje s knihovnou dohodl, byla soutěž vyhlášena již na pozemky upravené podle jeho požadavků, říká knihovna. Soutěž vyhlásila v květnu 2006.
    V té době měla příslib, že útvar pro rozvoj Prahy bude iniciovat změnu územního plánu, aby bylo možné pozemky vyměnit. Útvar návrh na změnu územního plánu připravil a městská rada jej 23. ledna 2007 schválila. Později právníci magistrátu přišli na to, že na takové samostatné rozhodnutí neměla rada právo a o změně musí rozhodnout zastupitelstvo.
    Návrh na změnu územního plánu týkající se pozemků pro NK se sice dostal ještě na pořad jednání rady 10. dubna, tedy již po zveřejnění výsledků soutěže, ale ve veřejně dostupných dokumentech magistrátu k němu není uvedené žádné usnesení.
0 komentářů
přidat komentář