Klementinum pravděpodobně čekají velké změny

Zdroj
Karel Čapek, Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
19.05.2009 11:40
Praha

Praha - Pražské Klementinum pravděpodobně čekají velké změny. Národní knihovna (NK) již zadala společnosti Metroprojekt Praha a.s. zpracování studií na výraznou přestavbu tohoto barokního komplexu v centru Prahy. Podle informací ČTK by zmodernizované Klementinum sloužilo až do stavby nové knihovny především jako čítárna, využívalo by přitom sklady depozitáře v Hostivaři. Národní knihovna chtěla vybudovat nové sídlo na Letné, projekt známé chobotnice architekta Jana Kaplického se ale nepodařilo uskutečnit.

    Společnost Metroprojekt údajně zpracovala čtyři návrhy přestavby Klementina, které již dostala k posouzení městská část Praha 1. Jedna z variant, kterou má ČTK k dispozici, například navrhuje probourání vstupního portálu do Platnéřské ulice. Vznikl by tak několik desítek metrů široký a do prvního patra zasahující vchod, který by otevřel přístup do Divadelního dvora. Další studie předpokládají zastřešení dvorany, na střeše by mohla vzniknout kavárna.
    Projekt ale zatím není oficiálně schválen. Národní knihovna uvažuje o třech možnostech vyřešení svých kapacitních potíží. "Všechny tři varianty řešení stále probíráme v rámci Národní knihovny, s archeology i památkáři. Pro žádnou z variant jsme se nerozhodli. Pracujeme v koordinačním týmu mezi magistrátem, Prahou 1 a Národní knihovnou," řekl dnes ČTK ředitel NK Pavel Hazuka.
    Studie na přestavbu Klementina dostala k posouzení radnice Prahy 1, návrhy považuje za podnětné, ale příliš radikální. "Odmítli jsme architekty navrhovaný výrazný zásah do uliční fronty Klementina," uvedl radní pro územní rozvoj Prahy 1 Filip Dvořák. Podle radnice by měl být hlavní vchod z Mariánského náměstí.
    Dvořák vizualizace označil za dobrý podnět k diskusi. "Vítáme snahu Národní knihovny otevřít vnitřní areál veřejnosti, protože je to jeden z cílů Prahy 1," dodal radní. Radnice Prahy 1 také autorům doporučila prověřit vybudování podzemních garáží pod knihovnou s kapacitou 60 míst.
    Rekonstrukci Klementina plánuje společně ministerstvo kultury jako zřizovatel NK, magistrát a Praha 1, na jejímž území komplex leží. Praha by chtěla rekonstrukci spojit s některými úpravami v okolí či změnami v dopravě, například zapustit dopravu v oblasti Křížovnické ulice a Karlových lázní pod úroveň terénu. Nápad však již kritizovali archeologové. Spolu se změnou dopravy v tomto úseku by se mohly více otevřít prostory Klementina i Mariánského náměstí. Pražský primátor Pavel Bém již dříve uvedl, že by chtěl hledat větší využití nejen prostor Klementina, ale i Mariánského náměstí a Nové radnice a rezidence primátora.
    Podle dalších variant řešení problémů NK by mohlo být Klementinum radikálně přestavěno, aby zde mohlo být uskladněno více knih. Poslední variantou jsou pouze drobnější úpravy a rozšíření centrálního depozitáře v Hostivaři; to však přináší komplikace s dovážením knih do centra, což je drahé, neekologické a časově náročné.
    Některé práce na rekonstrukci klementinského areálu začaly již v době bývalého ředitele NK Vlastimila Ježka. Ten však trval na tom, že největší fáze rekonstrukce Klementina může nastat až po odstěhování novodobých fondů do nové budovy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články