Klatovy budou mít po 20 letech nový územní plán

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
26.04.2014 19:55
Klatovy

Aulík Fišer architekti

Klatovy - Klatovy budou mít po 20 letech nový územní plán. Zastupitelé by ho měli schvalovat v září. Podle vedení města jde o dokument s jasnou prioritou ploch a logickou strukturou, aby se v něm mohl orientovat každý občan. ČTK to řekl místostarosta druhého největšího města v Plzeňském kraji Václav Chroust.
    Nyní se k návrhu vyjádří dotčené orgány a připraví se finální mapy. "Nový územní plán bych rád předložil zastupitelům k informaci a studiu začátkem července. Mezitím, v létě, doběhne zákonný proces. Pokud nebudou žádné připomínky a komplikace, tak bychom ho rádi schválili na zářijovém zastupitelstvu," uvedl. Podle místostarosty funguje velmi dobrá spolupráce se zpracovatelem, pražskou firmou Aulík Fišer architekti. "Mají na něj velmi realistický pohled," řekl Chroust. Nový územní plán se nebude týkat, tak jako doposud, pouze města, ale také integrovaných obcí.
    Současný územní plán je platný od roku 1994, ale od té doby už schválilo město 17 změn. "Po všech změnách je to takový patchwork (produkt ze záplat)," uvedl místostarosta.
    Město vybralo zpracovatele na začátku loňského roku, intenzivní práce začaly loni v červnu. Při tvorbě nového plánu se využívají starší územní studie. Město se zpracovatelem dohodlo logickou strukturu, aby byla zřejmá priorita ploch. "Doufám, že plán vytvoří základní rámec rozvoje území, aby se lidé mohli v Klatovech orientovat," řekl Chroust. Budou tam například oblasti vymezené k bydlení, kde nepůjde podnikat ani se zámečnickou dílnou. Dále bude nový dokument definovat městskou a vesnickou zástavbu 25 integrovaných obcí. V městské a vesnické zástavbě může být naopak podnikání povolené, řekl Chroust.
    "Snažíme se, aby to byl realistický dokument. Takže jsme v některých případech zúžili rozvojové plochy, protože ty minulé jsme nedokázali naplnit. U některých z roku 1994 se představa, kam všude se Klatovy budou rozvíjet, naplnila tak z deseti procent," řekl. Nový územní plán například zúžil rozvojovou plochu směrem na Točník, kde mělo být zastavitelné vše podél silnice. Územní plán respektuje řadu let plánovaný východní obchvat Klatov, stěžejní městskou stavbu, na níž stále pracuje Ředitelství silnic a dálnic jako budoucí investor.
0 komentářů
přidat komentář