Kladno schválilo dotaci 4,8 milionu na opravu Domu kultury

Vložil
ČTK
22.06.2010 14:25
Kladno

Kladno - Kladenští zastupitelé schválili dotaci 4,8 milionu korun na opravy Domu kultury na náměstí Sítná, který je v nevyhovujícím stavu. Polovina dotace je určena na digitalizaci kina Hutník a druhá na výměnu prosklené stěny, která má snížit náklady na vytápění. Objekt patří Odborové radě Poldi a zastupitelé přidělení dotace podmínili tím, že odboráři nebo případný jiný budoucí vlastník musejí nejméně pět let v objektu zachovat současné kulturní aktivity.

    "Odborová rada tam bude muset nejméně pět let provozovat kino a kulturní aktivity, zejména plesy, taneční a koncerty, aby ta investice nešla jenom někomu do budovy, ale aby si město zajistilo, že ta kultura tady bude," řekl novinářům primátor Dan Jiránek (ODS).
    Dotace je určena na dva účely. Jednak bude za tyto peníze vyměněna zadní prosklená stěna tak, aby se snížily náklady na vytápění. Tím se podle Jiránka přispěje k ochraně životního prostředí a současně se udrží cena plesů a tanečních, která je vždy ohrožena zvýšením cen tepla nebo zvýšenými náklady na vytápění.
    Druhá polovina dotace je pak určena na modernizaci kina Hutník. "Krajské zastupitelstvo sice v roce 2009 schválilo dotaci na digitalizaci kina, ale nikdy ji skutečně neposkytlo. A město Kladno rozhodně nechce přijít o jediné kino na svém území. Ani si neumím představit, že by takhle velké město bylo bez kina. Na druhou stranu je nám jasné, že bez digitalizace to kino se dlouhodobě neudrží," konstatoval primátor.
    Zastupitel za ODS František Samek podotkl, že město má omezené možnosti, jak aktivity v kulturním domě ovlivňovat. "Bylo tu nájemců moře. Nikdo s tím nic neudělal, jen nasliboval," prohlásil. Proto by uvítal diskusi o tom, zda odborová rada nechce budovu městu prodat. "Já bych řekl, že je to důležitější než fotbalový stadion," míní.
    Jiránek ale podotkl, že před takovou debatou je potřeba zjistit, jaké investice by v objektu byly zapotřebí. "Není nejdůležitější kupní cena, ale to, co bude zapotřebí udělat v příštích deseti letech, aby ten dům nespadl," namítl. Upozornil rovněž na to, že za současné finanční situace město na odkoupení budovy nemá. Primátorův náměstek Miroslav Bernášek (ODS) upřesnil, že před šesti lety byl objekt ceněn na 45 milionů a tuto částku by město za současné situace zvládlo splatit asi za pět let.
    Šéf ocelářských odborářů Richard Mosr, kterého zastupitelé vyzvali, aby se na jednání dostavil, přítomné upozornil na to, že už byla podepsána smlouva o smlouvě budoucí kupní, takže budovu zřejmě městu prodat ani nelze. Kdo se o majetek odborů uchází, neupřesnil.
    Do kulturního domu byly podle něj v posledních letech investovány zhruba čtyři miliony korun. Veškerý zisk z pronájmů tohoto zařízení, který činí ročně kolem 1,2 milionu korun, je podle Mosra investován zpátky do budovy.
0 komentářů
přidat komentář