KDU-ČSL chce pojmenovat novou hradeckou knihovnu po V. Havlovi

Vložil
ČTK
29.12.2011 18:15
Hradec Králové

Rekonstruovaná budova
Hradec Králové - Nová městská knihovna, která vzniká přestavbou továrny Vertex v centru Hradce Králové, by mohla nést jméno bývalého prezidenta Václava Havla. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dnes ČTK informoval, že o záměru chce v nejbližších dnech jednat s vedením hradecké radnice.

    KDU-ČSL tvrdí, že Hradec Králové by měl knihovnu po exprezidentovi pojmenovat kvůli velmi blízkému vztahu prezidenta Havla k městu a kraji. "Myslím, že bychom měli tady v Královéhradeckém kraji ukázat, že si vážíme osobnosti našeho prezidenta Václava Havla, který se nejen zasloužil o demokracii, ale i zanechal obrovský kulturní ohlas," uvedl Bělobrádek.
    Vedení hradecké radnice už dříve oznámilo, že chce přejmenovat náměstí Svobody v centru města na Havlovo náměstí. O návrhu budou v lednu jednat radní, následně by přejmenování museli odsouhlasit i zastupitelé. "O názvu pro novou knihovnu se zatím nejednalo," řekla dnes ČTK mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.
    Nová hradecká knihovna veřejnosti začne sloužit v září 2012, celkové náklady dosáhnou téměř 197 milionů korun. Radnice většinu peněz získala z evropských dotací. Knihovna, která vzniká podle návrhu architekta a herce Davida Vávry, nabídne výrazně lepší služby pro čtenáře a také lepší zázemí pro personál.
    Nazvat novou knihovnu po Havlovi chce například také děčínská radnice. Ředitel Knihovny Václava Havla Martin Palouš v České televizi (ČT) uvedl, že pojmenování dalších knihoven po Václavu Havlovi není příliš šťastný nápad, jelikož to může vyvolávat zmatky. "Je třeba to vyjasnit, aby bylo jasné, že Knihovna Václava Havla je jediná instituce, která má své specifické poslání v duchu amerických prezidentských knihoven," uvedl Palouš.
    Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku ve věku 75 let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články