Karlovarský Vřídelní pavilon čeká podrobný stavební průzkum

Vložil
ČTK
01.02.2012 13:50
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Návštěvníci Karlových Varů musejí ještě řadu týdnů oželet prohlídku Vřídelního pavilonu s výtryskem nejznámějšího pramene. Celý objekt a jeho blízké okolí čeká rozsáhlý stavební a technický průzkum, který má ukázat, v jakém je skutečně stavu. Od výsledků průzkumu se pak budou odvíjet investice do obnovy pavilonu. Vedlejší kolonáda pro pitné kúry je po každoroční lednové údržbě už přístupná. ČTK o tom informoval ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů Milan Trnka.
      Jak dlouho bude Vřídelní pavilon uzavřen, není zatím jasné. Podle Trnky to vyplyne z postupu průzkumu. Do květnového zahájení nové lázeňské sezony však mají práce skončit. Ředitel uvedl, že jde o  výjimečnou událost a správa kolonád na diagnostiku dostala několik set tisíc korun. "Konstrukce objektu prošly statickým posouzením naposledy asi před deseti lety. Tento průzkum by měl být ještě podrobnější. Vřídelní pavilon je vystaven značné zátěži, kterou má na svědomí řada faktorů," poznamenal Trnka.
      Pavilon je například neustále vystaven vodní tříšti z tryskajícího Vřídla. V podstatě jde o slabou kyselinu uhličitou, která má negativní vliv na konstrukci budovy. Kvůli ní mnohem rychleji korodují kovy a narušuje také beton, podotkl ředitel. Voda tedy působí na pavilon shora i z podzemí, odkud se na povrch derou léčivé prameny. Mohutné výtrysky Vřídla jsou doprovázeny také otřesy. "Musíme se zabývat mimo jiné tím, jak zajistit co nejdokonalejší odvodnění pavilonu," konstatoval Trnka.
      Vřídelní kolonáda, která je z  roku 1975, má letos za sebou čistění velkých akumulačních nádrží, do nichž se vejde celkem 80 metrů krychlových vody. Údržbáři do nich musejí vlézt a pomocí kladiv odstraňovat ze stěn vřídlovec, který se během roku usadil. Důkladnou očistu podstoupily i pitné stojánky, z nichž si lidé nabírají do pohárků vodu. Při odstávce se z čištěných armatur a technologií odstraní stovky kilogramů usazeného vřídlovce. "Nové nátěry letos dostaly sloupy kolonády," dodal ředitel.
      Na delší čas než obvyklý jeden měsíc byl karlovarský Vřídelní pavilon uzavřen počátkem ledna 2009. Tehdy si museli návštěvníci lázní počkat na výtrysk Vřídla až do března. Pavilonu s Vřídlem tehdy věnovali výjimečnou pozornost kameníci. Čistili všechny mramorové obklady na stěnách i na podlaze, vystavené rozptýlené vřídelní vodě. Dlouhá výluka souvisela také s obnovou všech výměníků tepla, starými tři desetiletí. Jejich náhrada novými technologiemi stála více než jeden milion korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články