Karlovarský kraj chce Císařské lázně, odstupuje od podpory haly

Zdroj
Vladimír Meluzín
Vložil
ČTK
20.09.2007 15:00
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Karlovarský kraj hodlá získat od Karlových Varů historický objekt Císařských lázní za odhadní cenu zhruba 97,7 milionu korun. Tento záměr dnes schválilo krajské zastupitelstvo. Kraj se současně rozhodl odstupit od přislíbené finanční podpory na výstavbu multifunkční haly v krajském městě v maximální výši 100 milionů korun. Dotaci na vybudování arény za více než jednu miliardu korun přitom kraj sliboval městu loni ještě před zahájením stavby.
Proti rozhodnutí zastupitelstva vystoupil jeho člen a náměstek karlovarské primátorky Tomáš Hybner (ČSSD). Označil postup vedení a rady kraje za nátlak na město. Nechápal, kde vzal hejtman Josef Pavel (ODS) výsledky znaleckých posudků, když je zadávalo město. "Dosud nemám informace, jaké jsou vlastně závěry znalců a nakolik byly lázně a mobiliář oceněny. A tady už zaznívají konkrétní údaje. Dosud jsme se ani nedohodli na textu smlouvy. Zastupitelstvo jednalo o převodu lázní tento týden a kvůli mnoha nejasnostem tuto záležitost odložilo až na listopad," uvedl náměstek Hybner.
Skutečnost, že město přijde o přislíbené peníze na stavbu haly považuje za nepříjemný, ale ne zásadní. Další budování multifunkční arény to údajně nijak neohrozí. Karlovy Vary se budou snažit hledat další zdroje financování a také se pokusí co nejvíce využít peníze v rámci integrovaného plánu rozvoje města. "V příštích letech bychom měli dostat na tento program dotace přibližně půl miliardy korun. Některé projekty související s tímto plánem zaměříme právě na budování multifunkčního areálu. Navíc peníze od kraje nebyly jisté. Byl to jen příslib," poznamenal Hybner.
Hejtman Pavel odmítl, že kraj vyvíjí na Karlovy Vary nátlak. O záměru kraje s Císařskými lázněmi se podle něho debatuje už dlouho a je třeba přistoupit ke konkrétním krokům. Usnesení krajského zastupitelstva oficiálně potvrdilo, že kraj má zájem o historický objekt a je ochoten investovat do jeho obnovy. Nyní už bude na městě, jestli na nabídku přistoupí. "S primátorkou Vlkovou a náměstkem Keřkou jsme už všechny podrobnosti projednali. Jestli nemá náměstek Hybner informace, to není náš problém. A pokud jde o halu, nemůže současně podporovat dva tak finančně nákladné projekty," dodal Pavel.
Karlovarský kraj už má k dispozici kompletní studii revitalizace objektu Císařských lázní, kterou zpracovala společnost Medika. Podle hejtmana jsou náklady na obnovu objektu odhadovány na 400 až 500 milionů korun. Stálé místo by v nich měl například najít Karlovarský symfonický orchestr, vznikne tady muzeum Karlovarského kraje a informační centrum. V atriu se počítá s velkým sálem s 500 místy. Zanderův sál má být využíván jako kavárna. "Na projektu pracovala expertní skupina včetně památkářů," uvedl hejtman.
Karlovy Vary se marně snaží řadu let najít způsob jak významnou budovu zachránit. Císařské lázně vznikly v roce 1895 podle projektu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Město je využívá jen občas, například v době konání filmového festivalu. Čas od času si je pak pronajmou k natáčení filmaři. Pro jejich převod na Karlovarský kraj je i řada opozičních zastupitelů města.
0 komentářů
přidat komentář

Související články