Kapucíni v Brně chtějí otevřít část svých zahrad, chystají opravu

Vložil
ČTK
16.03.2009 17:10
Brno

Brno - V zastavěném centru Brna se veřejnosti možná otevřou dnes nepřístupné zelené plochy. Klášterní zahrady nedaleko Zelného trhu chtějí otevřít kapucíni. Zahrady by předtím rádi zrekonstruovali, na investici by se mělo podílet i město. Lidovci ve vedení Brna budou prosazovat, aby se obnova dostala do plánu investic. Bude úspěch, když se ji podaří uskutečnit v příštím volebním období, řekl dnes novinářům radní Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

    Zahrady získal řád v restituci. Podle kapucína Pavla Uhříka byly tehdy v havarijním stavu, a proto je řeholníci oplotili a uzavřeli. Havarijní stav odvrátila stavba železobetonové zdi, zahrady však zůstaly uzavřené a na opravu čekají.
    Kapucíni si pro obnovu nechali zpracovat několik architektonických studií. Vtělili do nich svou představu klášterní zahrady, která by byla přístupná veřejnosti a nabízela hlavně klid. Zachovaný by měl zůstat charakter zahrádky - na zelených plochách by se proto měly vysazovat například jabloně a květiny. Architekti počítají i s vodními prvky.
    "Hlavní přínos vidím v klidu a odpočinku, který v žádném jiném brněnském parku (lidé) nenaleznou. Lokalita zahrad v samotném historickém středu města se jeví jako turisticky velmi atraktivní a navíc nepostrádá genius loci," uvedl Uhřík. Podle Suchého by se v zahradách mohly pořádat komorní koncerty a menší společenské akce pro uzavřenou společnost. Park by přes den byl otevřen, na noc by se uzavíral. V podobném režimu v Brně funguje Tyršův sad, řekl radní.
    Náklady na obnovu kapucínských zahrad dosud projektanti nevyčíslili. Nejspíš by šlo o desítky milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář