Kaplického knihovna zasahuje i na jiné než schválené pozemky

Vložil
ČTK
16.10.2007 10:35
Praha

Praha - Navrhovaná budova Národní knihovny (NK) zasahuje na Letné i na pozemky, jejichž prodej městské zastupitelstvo pro tyto účely neschvalovalo. Stavět na nich by navíc bylo v rozporu s platným územním plánem, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Pavel Klega (ODS).

    Zastupitelé loni schválili prodej asi 12.000 metrů čtverečních parcel na místě nynější tramvajové smyčky, kde je možné stavět. Národní knihovna za ně měla zaplatit asi 2640 korun za metr čtvereční, tedy přibližně polovinu tržní hodnoty. Celkem za ně měl magistrát dostat zhruba 31,5 milionu korun. Vedení města to chápalo jako vklad metropole do projektu.
    Usnesení obsahovalo dvě technické podmínky, připomněl Klega. Výstavba nové budovy Národní knihovny by nesměla jakkoli omezit budování vnitřního automobilového okruhu pod Letnou včetně prodražení. NK měla také jednat s Dopravním podnikem hlavního města Prahy o tramvajové smyčce. Pokud by byla potřebná, knihovna by to musela na své náklady vyřešit, uvedl náměstek.
    Porota pak v mezinárodní soutěži vybrala návrh budovy od Jana Kaplického. Objekt se "roztáhl" i na sousední pozemky, které nebyly součástí schváleného prodeje.
    "Tím, že se v současnosti téma výstavby nové budovy Národní knihovny zpolitizovalo, považuji za velmi složité projednat v orgánech města další majetkoprávní úkony, jako například prodej dalších pozemků. Problematická by byla i změna územního plánu," podotkl Klega. Návrh stavby nerespektuje vlastnické vztahy a navíc zasahuje do místa, které je v územním plánu vedeno jako park.
    Proti tomu, aby na Letné knihovna podle Kaplického návrhu vyrostla, je většina zastupitelů za ODS. Protože občanští demokraté mají ve sboru velkou převahu, zastupitelstvo by patrně ani nic ve prospěch knihovny neschválilo. Město podle primátora Pavla Béma (ODS) hledá pro knihovnu již několik měsíců jiný pozemek. Architekt Kaplický však navrhl budovu přímo pro Letnou a nevyloučil, že ji Praha nikdy mít nebude.
    Bém byl členem komisi, která architektonické návrhy posuzovala. Ve sboru ale za něj zasedal ředitel magistrátních památkářů Jan Kněžínek. Hlasoval pro Kaplického návrh.
0 komentářů
přidat komentář