Kamenné výstaviště v Letňanech nebude otevřeno souběžně s metrem

Vložil
ČTK
08.07.2006 11:55
Andělská Hora

Praha - Kamenné výstaviště v Praze-Letňanech nebude otevřeno v roce 2008 souběžně s novým úsekem trasy C metra, jak se původně předpokládalo. Pražští zastupitelé minulý týden schválili změnu územního plánu pro velké rozvojové území Letňany a Kbely, která ale veletržní areál neřeší. Pro představitele firem, které výstavbu výstaviště chystají, je rozhodnutí nesrozumitelné a nepochopitelné.
"Neumím si ten postup radnice vysvětlit. Jestliže tam výstaviště opravdu chtějí, udělali teď hrubou chybu," řekla ČTK ředitelka firmy ABF Miloslava Veselá. Rozhodlo se nekvalifikovaně na základě chybných podkladů, uvedla. ABF je většinovým vlastníkem společnosti PVA, která projekt připravuje. Menšinový podíl v PVA drží město Praha.
Podle primátorova náměstka Jana Bürgermeistra (ODS) jde PVA o byznys. "Nám jde o to rozhodnout o tom území správně," řekl ČTK. Město chce, aby areál mohl sloužit pro případnou letní olympiádu.
Původní návrh na změnu územního plánu s výstavištěm prý počítal. V květnu ale městská rada souhlasila s přepracovanou verzí. Na pozemcích, na nichž by měl veletržní areál stát, je tak nadále stavební uzávěra. Není tam tedy možné nic stavět.
Podle Veselé se proto otevření první etapy výstaviště zároveň se stanicí metra Letňany nestihne. Odhaduje, že reálný termín je rok 2009. "Dokážeme projekt přizpůsobit současnému stavu. Ráda vezmu za slovo pana náměstka Bürgermeistra, který prohlásil, že lze zase okamžitě žádat o další změnu územního plánu. My to pochopitelně budeme muset udělat," podotkla Veselá.
Schválená změna územního plánu budí pochyby. Výbor územního rozvoje zastupitelstva s přepracovaným návrhem nesouhlasil. Doporučoval posunout konečný verdikt na září. Letňanská radnice dokonce soudí, že přijetím změny byl porušen stavební zákon. Stavební uzávěra byla podle tamních radních odstraněna na jiném území než na tom, o kterém se veřejně jednalo.
Výstavba kamenného výstaviště v Praze má několikaleté zpoždění. Dlouho se hledalo řešení, jak se bude projekt financovat. Koncem května firma ABF oznámila, že do ní vstoupila společnost SPGroup podnikatele Pavla Sehnala. Má prý dostatečný kapitál na to, aby areál postavila. Náklady na první etapu se odhadují na 2,5 miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář