K. Vary chtějí prohlásit památkou dům, kterému hrozí demolice

Vložil
ČTK
10.07.2015 21:10
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Odbor památkové péče magistrátu Karlových Varů navrhl památkovou ochranu pro dům číslo 22 v ulici Zámecký vrch. Radnice se tak chce zasadit o záchranu významné stavby v centru lázeňské části města. Chátrajícímu domu totiž jinak hrozí demolice. Návrh na prohlášení domu za kulturní památku byl na ministerstvo kultury odeslán počátkem července. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá.

    "Dům na Zámeckém vrchu 22 pochází z 19. století a v minulosti v něm mimo jiné sídlilo ředitelství karlovarského muzea. Památkovou ochranu si podle památkářů zaslouží zejména z toho důvodu, že se jedná o téměř nedotčený objekt z období empíru, navíc umístěný v exponovaném místě nad Mlýnskou kolonádou v centru lázeňské zóny Karlových Varů," uvedla Kyselá. Dům, který jeho současný vlastník nevyužívá, už bylo nedávno nutno provizorně staticky zajistit. Chátrá i kvůli nedostatečné údržbě.
    Objekt přitom nebyl na přelomu 19. a 20. století přestavován a zachovává tak autentický historický charakter lázeňského centra města. Unikátní jsou podle památkářů jeho nosné konstrukce a materiálová autenticita, dochovala se v něm například i původní kachlová kamna nebo výplně otvorů. "Nesporný význam má dům i pro urbanistické souvislosti v samotném srdci lázní a pro dálkové pohledy. Podnět památkářů proto vítáme a má naši plnou podporu," uvedl za vedení města náměstek primátora Jiří Klsák (KOA).
    Karlovy Vary nedávno podpořily zapsání mezi kulturní památky také v případě hotelu Thermal. Město mělo obavy z necitlivých stavebních zásahů.
0 komentářů
přidat komentář