Justiční palác v Olomouci se dočká bezbariérových úprav

Vložil
ČTK
13.01.2007 20:35
Olomouc

Olomouc - Budova Okresního soudu v Olomouci se letos konečně dočká bezbariérových úprav a výtahu. Právě jeho absence již řadu let komplikuje práci zaměstnancům i zdravotně postiženým, kteří historickou budovu musejí navštívit. Investice si vyžádá 3,5 milionu korun. Kromě výtahu vznikne i  příjezdová cesta pro vozíčkáře a bezbariérové sociální zařízení, píše dnes Olomoucký deník.

    O peníze soud žádal v minulosti už několikrát, uspěl teprve loni. Původně počítalo vedení soudu s tím, že výtah by mohl být hotov už do konce loňského roku. "Bohužel to nejde tak rychle, jak jsme si představovali. Měli jsme obavy, aby nám ministerstvo spravedlnosti peníze poskytlo, protože požadavek byl, abychom je investovali do konce roku," uvedla předsedkyně soudu Hana Šimková. I přes zpoždění ale ministerstvo nakonec finance uvolnilo a během několika měsíců by se mělo začít stavět. "Momentálně vyřizujeme stavební povolení a firma zpracovává projekt. Do poloviny letošního roku už by měl být výtah v provozu," upřesnila Šimková.
    Na složitý přístup do budovy upozorňovali zdravotně postižení už dlouho. Například vozíčkáře musela po schodech vynášet justiční stráž a nemohli se volně pohybovat po budově. Absenci výtahu považují za vážný problém i jeho zaměstnanci. Metráky spisů uložené ve sklepě musí soudci i zapisovatelky nosit po desítkách schodů v rukou.
    Soud konzultoval stavbu i s památkáři. Společně dospěli k závěru, že nelze narušit impozantní vchod do justičního paláce ani její vnitřek se zrcadlovým schodištěm. Bezbariérový přístup bude řešen bočním vchodem přes dvůr.
0 komentářů
přidat komentář