Jirkov opravil Kludského vilu, bude sídlem knihovny

Vložil
ČTK
06.05.2010 18:05
Jirkov (Chomutovsko) - V Jirkově skončila největší investice posledních desetiletí, oprava Kludského vily. Na celkovou rekonstrukci domu, kam se přestěhuje městská knihovna, město získalo dotaci 31,5 milionu korun z  regionálního operačního programu Severozápad EU. Město projekt spolufinancovalo téměř sedmi miliony korun, což je zhruba 18 procent celkových nákladů, řekl dnes novinářům starosta Radek Štejnar (ČSSD).
    Do vily, kterou mezi dvěma světovými válkami vlastnila významná cirkusová rodina Kludských, se knihovna přestěhuje do měsíce. Dosud sídlila v nevyhovujících prostorách bývalého obchodního a kulturního střediska Horník.
    "Nyní je knihovna zavřená, první čtenáře ve vile její pracovnice přivítají 1. června. Mohou se těšit i na čítárnu a přednáškový sál. Vzhledem k obrovskému množství knih jsme lidi požádali, aby si na měsíční pauzu vypůjčili více titulů, čímž trochu práce odpadne," uvedl ředitel jirkovského Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení Bedřich Fryč.
    Zakázku na rekonstrukci vily a jejího okolí získala Stavební a obchodní společnost Most, práce zahájila loni v březnu. Zahrnovaly i opravu sousedního objektu včetně bytu správce, vybudování výtahu pro handicapované a úpravu zahrady.
    "Součástí zahrady je altán ve tvaru manéže a dětská hřiště. V zahradě se počítá s vystoupením hudebníků a divadelníků a dalšími kulturními a společenskými akcemi. V zahradním altánu budou moci návštěvníci knihovny i číst, dětská hřiště budou výzdobou připomínat cirkusovou minulost areálu. Bude se o ně starat správce, na noc je uzamkne," doplnil Fryč.
    Vilu využívala nezisková organizace Archa 777, která tam provozovala mateřské centrum. Nové prostory získala na centrálním náměstí dr. E. Beneše.
    Dvoupodlažní Kludského vila byla postavena v 90. letech 19. století jako novorenesanční reprezentativní obytná vila s rozlehlou zahradou. Po roce 1948 byl dům majitelům zkonfiskován a postupně přebudován pro různé účely.
0 komentářů
přidat komentář