Jiřičná: Kaplického smrt osobní tragédií, škodou pro architekturu

Vložil
ČTK
15.01.2009 14:35
Velká Británie

Londýn

Londýn - Za neuvěřitelnou osobní tragédii označila dnes náhlé úmrtí českého architekta Jana Kaplického architektka a někdejší Kaplického partnerka Eva Jiřičná. ČTK řekla, že jeho smrt je neobyčejnou škodu pro architekturu a přispět k ní mohly i starosti kolem návrhu na pražskou Národní knihovnu.
    Kaplického ateliér Future Systems se zatím nechtěl vyjádřit s tím, že čeká na návrat spolumajitelky firmy a Kaplického první ženy Amandy Leveteové ze zahraničí. "O náhlé smrti Jana Kaplického jsme se dozvěděli s hlubokým smutkem," řekl pouze ČTK jeden z ředitelů společnosti Alvin Huang.
    Smutek nad Kaplického úmrtím vyjádřil i světoznámý britský architekt Norman Foster. "Jsem šokován a zdrcen. Jan byl velký architekt, vážený kolega a dobrý přítel," sdělil Foster ČTK. Kaplický pracoval s Fosterem na přelomu 70. a 80. let. Norman Foster je autorem desítek slavných projektů, například rekonstrukce berlínského Reichstagu.
    "Je to neuvěřitelná osobní tragédie, protože zemře tři hodiny poté, co se narodí jeho dcera, na kterou tak čekal," řekla slavná architektka Jiřičná, která stejně jako Kaplický pracuje od roku 1968 Británii. "Byl v takovém opojení a radosti, když se to dítě mělo narodit. A v tom okamžiku se všechno zhroutí."
    Kaplický zemřel ve středu večer v Praze krátce poté, co jeho druhá žena Eliška porodila dceru Johanku.
    "V okamžiku největší radosti to jeho srdce nevydrželo. Aspoň umřel v  okamžiku, kdy byl šťastný, a za to musí být člověk vděčný," dodala Eva Jiřičná.
    "Je to neobyčejná škoda pro architekturu, protože byl pořád plný nápadů, plný života, plný schopností pracovat, tvořit nové projekty a přicházet s novými myšlenkami," uvedla Jiřičná, která byla partnerkou Kaplického v 70. letech. "Je to po všech stránkách ta nejsmutnější zpráva."
    Kaplického smrt byla "naprosto nečekaná". "Nevím, že by mu kdy něco bylo, kromě toho, že měl občas chřipku," vzpomínala Jiřičná. Ale připustila, že "v poslední době vypadal unaveně ... měl toho na krku hodně."
    Podle ní tahanice kolem Národní knihovny "přispěly rozhodně k jeho velkým problémům a starostem". "Nezvládal to bez bolesti, bez utrpení. Neúspěchy a neporozuměním strašně trpěl ... celou tou záležitostí, která se zpolitizovala. Rozhodně to k tomu přispělo."
    "Nejsem doktor, ale určitě tam nějaký styčný bod bude," řekla Jiřičná, jež byla předsedkyní poroty, která Kaplického návrh vybrala. Česká komora architektů však zpochybnila průběh soutěže, Kaplického projekt zkritizoval mimo jiné prezident Václav Klaus a následně se od návrhu odvrátili i pražští politici v čele s primátorem Pavlem Bémem a posléze i ministr kultury Václav Jehlička.
0 komentářů
přidat komentář

Související články