Jihomoravští zastupitelé schválili nový územní plán

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
22.09.2011 21:20
Brno

Brno - Zastupitelé Jihomoravského kraje dnes po ani ne hodinové diskusi schválili nový krajský územní plán. Obsahuje kontroverzní trasy silnic R43 z Brna do Pardubického kraje, R52 z Brna na Vídeň a průmyslové zóny, které odmítají samosprávy i různá občanská sdružení. Nový krajský územní plán je prvním, který kraj pořídil. Kontroverzní dokument připravovali architekti, projektanti, úředníci i volení zástupci dvě volební období.
    Územní plán by měl začít platit od ledna 2012. Jeho odpůrci však dnes zopakovali, že ho chtějí kvůli nesouhlasu s jednotlivými částmi napadnout u soudu. V tom případě se jeho platnost bude odsouvat.
    Zastupitelé dnešním rozhodnutím většině odpůrců připraveného dokumentu nevyhověli - ze 360 námitek jich 348 odmítli. Ve 12 případech jejich autorům vyhověli či částečně vyhověli.
    Šéfové politických klubů zastupitelstva se však dohodli na dodatečném rozhodnutí, jímž chtějí vyjít vstříc oblastem kraje nejvíc postiženým hlukem a škodlivinami z  dopravy či průmyslu. Zastupitelstvo dalo za úkol radě připravit záměr vzniku kompenzačního fondu, do nějž bude kraj vkládat peníze a ze kterého se pak kompenzace budou platit. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) si prý "umí představit", že fond by měl i přispěvatele zvenčí. Kolik v něm bude peněz, však dnes nechtěl specifikovat. Zástupci kraje na tom budou teprve pracovat.
    Na zasedání zastupitelstva dnes svůj nesouhlas s územním plánem vyslovili zástupci některých občanských sdružení. Marie Špačková z Brna-Bosonoh se ptala, zda i ona a její sousedé jsou "plnohodnotní občané", kteří stejně jako zastupitelé "mají nárok na příznivé životní prostředí". Bosonohy leží u dálnice D1 a už dnes jsou tam překročeny limity hluku, prachu a dalších škodlivin. Územní plán tam počítá s  dalšími rychlostními silnicemi a mimoúrovňovými dálničními křižovatkami.
    Podobně argumentoval starosta nedalekých Ostopovic na Brněnsku Jan Symon (Společně pro Ostopovice). "Umísťování dalších zdrojů znečištění, hluku a prachu je protizákonné," uvedl. Zástupci Brna-Tuřan a Šlapanic se zase postavili proti rozlehlým zónám vymezeným v jejich katastrech pro průmysl.
    Zastupitelé kritikům nevyhověli, odmítli je téměř jednomyslně. Jediný zastupitel z 56 hlasujících se zdržel. Podle odpovědného radního Davida Macka (KDU-ČSL) by neschválení územního plánu, takzvaných zásad územního rozvoje, vedlo k "zásadám územního úpadku". Symon naopak těmito jeho slovy označil připravený dokument.
0 komentářů
přidat komentář

Související články