Jihomoravský stavebník průměrně pracuje o třetinu víc než loni

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
31.07.2007 13:40
Brno

Brno - Zaměstnanci jihomoravských stavebních firem zvýšili za poslední rok zhruba o třetinu své pracovní tempo. Společnosti přijímají stále více zakázek, nemají ale kde brát další pracovní sílu. Některé stavební práce tak kvůli poptávce převyšující nad nabídkou podražily. Firmy musejí často zapojovat i externí dodavatele, kteří část práce vykonají za ně, zjistila ČTK. Podniky shodně tvrdí, že bude jen hůř.

Stavební dělník, který před pěti lety zvedl 20 cihel, jich teď musí zvednout za stejnou dobu asi 23, odhaduje s nadsázkou výrobní ředitel společnosti Mittag Jiří Dohnal. Produktivita ve stavebnictví se udává jako podíl jednoho zaměstnance na tržbách. Obor v kraji zaměstnává přes 22.000 lidí, skoro stejně jako loni. Téměř 300 firem ale za první tři měsíce letošního roku utržily kolem šesti miliard, tedy o třetinu víc než od ledna do března 2006.
Zatímco počet zaměstnanců se příliš nezvyšuje, produktivita práce v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o víc než 30 procent, uvádí Český statistický úřad. Třeba na Břeclavsku dokonce několik desítek pracovníků ubylo, a produktivita práce tak oproti stejnému období loni vzrostla o 62,5 procenta. Na Hodonínsku zase deset procent zaměstnanců přibylo, přesto se produktivita zvýšila o víc než polovinu.
A podle finančního ředitele společnosti Unistav Tomáše Kubíčka bude tento trend pokračovat celý rok.
Oproti loňsku berou zaměstnanci stavebních firem asi o pětinu víc. Jsou ale pod stále větším tlakem ze strany stavbyvedoucích, zvýšila se náročnost, kterou na ně kladou, přiznává Dohnal. Problémů je ale víc. Starší ročníky pomalu odcházejí do důchodu a mladých lidí je jen málo.
"Nemáme ani možnost si mladého člověka, kterého vychováme pojistit, aby u nás zůstal. Vyučí se a jde jinam nebo úplně změní obor," popsal Dohnal. Navíc ubývá i cizinců, kteří by chtěli míchat jihomoravskou maltu. Nedostatek stavařů potvrzují dlouhodobě i úřady práce. Co s tím, ale netuší ani úřednici, ani firmy. O učňovské obory zkrátka není zájem.
0 komentářů
přidat komentář