Jihomoravská města chtějí kvůli drahému plynu jiné zdroje tepla

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
10.10.2007 07:40
Brno

Brno - Lidé na jihu Moravy by mohli za pár let ušetřit za teplo. Výrobci tepla v některých městech staví nebo chtějí postavit nové kotelny na jiná paliva, než je plyn. Jeho cena stále roste a podle prognóz to tak bude i  dál. Firmy si tak chtějí zajistit jiné zdroje, což by mohlo znamenat snížení cen nebo minimálně zpomalení jejich nárůstu. Spalovat budou třeba uhlí nebo biomasu. Týká se to například Brna, Tišnova, o změně uvažují i v dalších oblastech, zjistila ČTK.
    Plyn za poslední roky podražil o desítky procent, hlavně kvůli rostoucím cenám ropy na světových trzích. Často tak pravidelně rostly i  výdaje domácností a firem za teplo. To by se teď alespoň někde mohlo změnit.
    Producenty tepla lákají u biomasy hlavně státní dotace. Jestli má někde biomasa správné místo použití, jsou to právě menší teplárny, míní Pavel Liedermann z odborné společnosti EGÚ Brno. Důležité podle něj je, aby měli výrobci zajištěné zdroje biomasy.
    Například Teplárny Brno plánují, že do pěti let postaví nový zdroj na uhlí a biomasu. Jak to zahýbe s cenami, zatím dle firmy nelze odhadnout. Teplárna, která má vyrůst místo současných kotlů v  Maloměřicích, by mohla zásobovat asi sedminu Brňanů.
    V Blansku zatím o  náhradě za stále dražší plyn jen přemýšlejí. "Aktuální bude tato otázka příští rok, kdy nejspíš znovu vzroste cena plynu, navíc budeme za plynové kotle nově platit ekologickou daň," uvedl Svatopluk Nezval ze společnosti Zásobování teplem. Firma dá podle něj přednost biomase, na kterou může dostat státní dotace. Vyrábět by z ní mohla 20 až 30 procent tepla. "V takovém případě by mohly ceny klesnou o desetinu, možná o 15 procent," vypočítal Nezval.
    Novou kotelnu na biomasu chtějí postavit také v Tišnově na Brněnsku. Za poslední roky tam přibylo tolik obyvatel, že současné zdroje už nestačí. Právě kvůli drahému plynu se rozhodli pro dřevní štěpky. "Cena tepla vyrobeného ze štěpků je oproti výrobě z plynu asi o 50 až 70 procent nižší," uvedl Josef Vrba ze společnosti Teplo T. Riziko, že i ceny biomasu půjdou kvůli velkému zájmu nahoru, vnímá, i tak je ale podle něj více paliv k nynějšímu plynu výhodou.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Nový zdroj pro Brno
Tomáš Oliva
20.11.07 10:27
zobrazit všechny komentáře