Jih Brna se stává atraktivnějším i pro bydlení

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
11.06.2008 22:55
Brno

Brno - Jih Brna začíná být atraktivní i pro bydlení. Staví se tam stovky bytů, postupně se tak naplňuje to, o co se snaží urbanisté dlouhá léta. Severní části, které dosud bytové výstavbě dominovaly, už nenabízejí mnoho volných pozemků. Navíc na jihu je stále více pracovních příležitostí v průmyslu i v administrativě, které na sebe váží zóny bydlení, zjistila ČTK.
    Rozdělení na sever a jih vychází už z plánování území v 19. století, připomněla vedoucí odboru územního plánování a rozvoje brněnského magistrátu Dana Wendscheová. Výjimkou je podle ní snad jen areál strojírny Královopolská, který jako jediný větší průmyslový komplex obsadil severní část města.
    Sever města i teď zaplňuje řada nových komplexů se stovkami bytů - ve čtvrti Lesná, v Králově Poli, Medlánkách nebo v Bystrci u brněnské přehrady. "Sever je pro bydlení rozhodně zajímavější, developeři lákají na přírodu," uvedl realitní makléř Marcel Prát.
    I na jih od centra se ale staví stále víc. Třeba v Modřicích, Buhunicích, Šlapanicích či Slatině, právě v okolí průmyslových a administrativních zón. Ceny bytů na jihu se tak začínají postupně srovnávat se severními oblastmi. Dlouhou dobu byly až o pětinu nižší, nyní je to pod deset procent a časem se nejspíš vyrovnají zcela, poznamenal Prát.
    Už začátkem 90. let chtěl magistrát lokality pro práci a pro bydlení promísit. Snížilo by se dopravní zatížení města, míní Wendscheová. Záměr se dlouho nesetkal s velkým ohlasem. Podniky láká na jih rovinatý terén, dálnice D1 a D2 i brněnské letiště.
    Právě v této oblasti je velká koncentrace pracovních míst. Jih města zachvátila už před lety nákupní horečka, vyrostla tam tři velká nákupní centra. O něco východněji podél dálnice D1 vznikla Černovická terasa, kde pracuje kolem 4000 lidí. Nyní se plánuje sousední průmyslová zóna u  Šlapanic, kde by mohlo být až 15.000 míst, mezi nimi má být technologický park pro 6000 zaměstnanců.
    Na jihu vyrůstají i administrativní komplexy s  desítkami tisíc metrů čtverečních kanceláří, například Spielberk Office Centre. V jeho blízkosti má za pár let fungovat nové vlakové nádraží, i to přitahuje zájem investorů.
    S tím souvisí i rozvoj dopravy. Kvůli novému nádraží se plánují nové linky. Na Černovickou terasu začal nedávno jezdit vlak určený především pro tamní zaměstnance. Vyjíždí z Kuřimi severně od Brna, týdně se jím sveze přes 1000 lidí. Spoj se bude zanedlouho prodlužovat až do Tišnova, uvedl Květoslav Havlík z firmy Kordis, která organizuje dopravu v kraji. Doplnil, že se jedná i o dalších linkách, které mají posílit spojení na jih.
0 komentářů
přidat komentář