Jára Cimrman bude mít v Tanvaldu svou sochu

Zdroj
Petra Laurinová
Vložil
ČTK
13.06.2009 15:55
Praha

Tanvald (Jablonecko) - Jára Cimrman, fiktivní génius z doby Rakousko-Uherska, bude mít v Tanvaldu svou sochu. Bude ho ukazovat v životní velikosti a nezkazí iluzi, která jeho osobnost obklopuje. Český velikán totiž bude stát na podstavci zahalený v mlze. Veřejnost mohla dnes po Spanilé jízdě cyklostezkou Járy Cimrmana poprvé vidět model budoucího uměleckého díla. ČTK to řekla manažerka Mikroregionu Tanvaldsko Kateřina Preusslerová.
    Zatímco model sochy byl vystaven u kostela, její originál by měl přesně za rok zdobit balkon tanvaldského kina, které pak ponese i Cimrmanovo jméno, vysvětlil při odhalení herec Zdeněk Svěrák. "Peníze na dílo chceme získat od z darů a sponzorských příspěvků," dodala Preusslerová.
    Autorem sochy je jablonecký grafik Petr Šuta, velký příznivec Járy Cimrmana. K vytvoření sochy ho inspirovala jedna z přednášek Cimrmanova divadla. Po ní zhotovil ze skla jakousi vitrínu, do které umístil postavu s kufrem. Skla ale nechal předtím opískovat. Cimrman je díky tomu trvale skryt v mlze. Někdy víc a někde méně, podle počasí. "Narazit v Jizerkách na mlhu není problém, určitě se s ní setkal i Cimrman při cestě z Liptákova," poznamenal Šuta.
    Návrh mladého umělce se řediteli Divadla Járy Cimrmana Václavu Kotkovi i členům souboru zamlouval a ochotně s ním souhlasili. Cimrman už má v Jizerských horách tři roky svou skoro třicetikilometrovou cyklostezku. Začíná u řeky Kamenice v Návarově a končí na česko-polském hraničním přechodu Kořenov-Orle. Je na ní devět zastavení, která představují Cimrmana jako stavitele, vizionáře, pedagoga a sportovce, objevitele, proroka nebo světoběžníka.
    Dnes se na spanilou jízdu po ní vydalo asi 150 cyklistů, řada z nich vyjela na historických kolech a kostýmech, nechyběli ani krasojezdci a krasojezdkyně. Před kostelem pak na sněhu dovezeným z Krkonoš uspořádali zimní radovánky. Do tanvaldského kina přivezlo pražské divadlo výstavu Kabinet Járy Cimrmana. Zůstane tam dva měsíce. Bude tam i  kasička na příspěvky na sochu.
0 komentářů
přidat komentář