Jandák: Nebýt knihovny, bylo by ministerstvo neviditelné

Vložil
ČTK
29.07.2008 23:25
Praha

Praha - Státu podle stínového ministra kultury Vítězslava Jandáka (ČSSD) chybí kulturní politika. "Ministerstvo kultury je bohužel s  výjimkou projektu Národní knihovny na Letenské pláni prakticky neviditelné," řekl na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě.
    Podle Jandákových informací by měly v novém rozpočtu finanční prostředky pro kapitolu ministerstva kultury dosahovat pouze 65 procent částky, kterou mělo ministerstvo k dispozici letos. To považuje za alarmující. To ale rozhodně odmítl mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Ministerstvo financí podle něj navrhuje pokles na 89 až 90 procent letošního rozpočtu. Nejde ale o konečnou částku, dodal.
    Chybí legislativa, zejména zákon o kultuře, "aby prostě se vědělo, co je Boha, co je císaře a co je ďábla", uvedl stínový ministr. Programovými prioritami sociální demokracie jsou podle Jandáka Národní knihovna, Památník národního písemnictví, Národní muzeum a další národní kulturní instituce.
    To, že sešlo ze stavby Národní knihovny na Letné podle projektu Jana Kaplického, považuje Jandák za ostudu. Podotkl, že se 1,9 miliardy korun už sehnat podařilo a další potřebné peníze by se jistě podařilo sehnat v následujících letech. "Peněz je dost," uvedl s poukazem na to, že se chystá privatizace pražského letiště, která vynese 100 až 120 miliard korun, a privatizace pošty.
    Alternativní řešení, jejichž návrhy se objevily, nepovažuje Jandák za šťastná. Adaptace Kongresového centra, s níž přišel ředitel Národní galerie Milan Knížák, by podle něj stála čtyři až pět miliard korun a přesto by nedosahovala standardů Kaplického návrhu. Zpochybnil i nápad využít pro potřebu Národní knihovny Klementinum, protože je v  záplavové oblasti.
    Komplexní zákon vyžaduje podle Jandáka také památková péče. Politická reprezentace by se na něm měla dohodnout s odbornou veřejností. Sociální demokraté jsou přesvědčení, že by měl přesunou kompetence v péči o  památky na kraje. Věcný záměr tohoto zákona je podle Cieslara už hotov a vláda ho projedná letos v září.
0 komentářů
přidat komentář