Ivančice potřebují na opravu synagogy získat 40 milionů

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
17.09.2008 12:05
Praha

Ivančice (Brněnsko) - Ivančice na Brněnsku chtějí zrekonstruovat zchátralou synagogu. Město potřebuje na projekt 40 milionů korun. Do října podá žádosti o dotace. Z někdejšího židovského svatostánku, který byl kdysi jednou z  největších modliteben svého druhu na Moravě, by mělo vzniknout kulturní centrum. ČTK to dnes řekl starosta Vojtěch Adam.
    "Počítáme s tím, že v něm bude informační centrum, velký společenský sál, v němž by se mohlo oddávat, a na galerii bychom chtěli vytvořit expozici o historii města," uvedl starosta.
    Radnice o obnově synagogy uvažuje už léta. Bude žádat o státní dotace a peníze z fondů Evropské unie. Vedení města doufá v to, že pro projekt získá i  podporu židovské obce.
    Ivančická synagoga byla postavena v 19. století. Na jejím špatném stavu se podepsal nacismus i pozdější komunismus. V interiéru objektu vznikly podle odborníků zcela nevhodné sloupy. Jeho architektonickou podobu narušily i další necitlivé úpravy.
    Bývalá židovská modlitebna v  minulosti sloužila jako sklad pro exponáty Muzea Brněnska, které v jednom z  tamních sálů pořádalo výstavy. Depozitář se ale v minulosti přestěhoval do Rajhradu. Synagoga je už bezmála dva roky zcela nevyužitá.
0 komentářů
přidat komentář