Internetovou petici za zachování nádraží podepsaly tisíce lidí

Zdroj
Hana Zimmermannová
Vložil
ČTK
02.05.2011 23:00
Praha

Praha - Internetovou petici za zachování pražského Nákladového nádraží Žižkov od ledna podepsalo přes 4000 lidí, většinou obyvatel třetí městské části. Požadují hlavně to, aby ministr kultury Jiří Besser potvrdil statut nádraží jako kulturní památky, a zabránil tak jeho likvidaci. ČTK to dnes řekl Tomáš Mikesko, předseda občanského sdružení Tady není developerovo, které petici připravilo. Zástupci sdružení doručí petici na ministerstvo kultury ještě dnes.
    Nákladové nádraží Žižkov je podle autorů petice unikátní funkcionalistická stavba, která se nesmí stát obětí zájmu developerů. "Většina architektů a dalších odborníků s námi souhlasí. Důležitost stavby zpochybňuje jen nepatrná část znalců. Zřejmě tak hájí své ekonomické zájmy," uvedl Mikesko.
    Budova stojí na místě, kudy by podle záměru developerů měla vést silnice Jarovská spojka. Pokud by se ale nádraží stalo kulturní památkou, znemožnilo by to demolici historické budovy a stavba komunikace by se tím zkomplikovala. Podle předsedy představenstva Sekyra Group Luďka Sekyry by v případě zachování objektu nemohla být Jarovská spojka dokonce vůbec postavena.
    S tím ale nesouhlasí někteří architekti, podle nichž existují i jiné varianty řešení. Občanskému sdružení Tady není developerovo ale vadí i samotná komunikace, která, jak tvrdí, výrazně naruší životní prostředí ve třetí městské části.
    Budovu nádraží ministerstvo kultury prohlásilo kulturní památkou na začátku roku. Její vlastník, kterým jsou České dráhy, se ale proti rozhodnutí odvolal. Městská část, stejně jako České dráhy a stavební firma Sekyra Group, prohlášení budovy za kulturní památku odmítá. Obává se, že na její údržbu nebudou peníze a místo obsadí bezdomovci. Navíc hodnota historické budovy je podle nich zanedbatelná.
    "Pro industriální památky má stejnou hodnotu jako ve své kategorii Národní divadlo," oponuje však předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková.
    Případem se minulý týden zabývala i rozkladová komise právníků, kteří ministru Besserovi už předali své stanovisko. "Ministr jejich závěry zatím neměl čas prostudovat. Stanovisko komise je do té doby tajné, nicméně ministr se jím řídit nemusí. Jde jen o doporučení," řekl ČTK mluvčí resortu Stanislav Brunclík. Stanovit datum, dokdy by mohlo padnout rozhodnutí, je podle něj zatím předčasné.
    "Pokud se nám nepodaří přimět ministra, aby nádraží prohlásil za kulturní památku, podáme odvolání u soudu a pokusíme se zabránit přijetí územního plánu," doplnil Mikesko.
    Areál nádraží plánuje přestavět společnost Žižkov station development, kterou vlastní České dráhy a Sekyra Group. Na území by měly vyrůst především bytové domy, ale i kanceláře a obchody. Další část území chce zastavět společnost Discovery Group.
0 komentářů
přidat komentář

Související články