Interiér olomoucké katedrály sv. Václava prošel rozsáhlou obnovou

Vložil
ČTK
19.12.2010 14:35
Olomouc

Olomouc - V katedrále svatého Václava v Olomouci skončila rozsáhlá rekonstrukce jejích vnitřních prostor. V rámci nákladného projektu hrazeného za pomoci takzvaných norských fondů se dnes slavnostně otevřela i  dosud pro veřejnost nepřístupná část památky, ojedinělé mauzoleum se sarkofágy olomouckých biskupů v dolní kryptě katedrály.
    Rekonstrukce interiéru trvala přes dva roky a stála zhruba 25 milionů korun. Stavbaři během ní v  katedrále opravili elektroinstalaci a vyměnili osvětlení, v prostorách krypty byla instalována nová vzduchotechnika. Týkala se ale i mobiliáře. Náročná renovace čekala cínové sarkofágy olomouckých biskupů, nástěnné fresky a výmalbu, několik obrazů a polychromovaných soch a zahrnovala i další historicky cenné předměty.
    Arcibiskup Jan Graubner dnes připomněl, že člověk má povinnost uchovávat historické dědictví pro budoucnost. "Zároveň si myslím, že máme i  jinou zodpovědnost. Být nejen muzejníky, ale i těmi, kteří vytvářejí krásu, ušlechtilost a podílí se na tom, co nejhezčího bude možné odkázat generacím dalším," řekl při otevření mauzolea metropolita moravský.
    Podstatná část nákladů na rekonstrukci šla z norských fondů, které jsou součástí finančních mechanismů EU. "Jsem výsledky projektu upřímně ohromen a myslím si, že peníze byly investovány velmi dobře," zhodnotil jej norský velvyslanec Jens Eikaas. V  Olomouckém kraji peníze z Norska pomohly i v jiných projektech.
    V mauzoleu jsou uloženy čtyři rakve olomouckých církevních hodnostářů - kardinála Františka Ditrichštejna, arcibiskupa Viléma Jana Vojtěcha Kolovrata-Libštejnského, biskupa Karla II. Lichtenštejna-Castelcorna a kardinála Maria Tadeáše Trauttmansdorffa. Veřejnost bude moci mauzoleum se třemi bohatě zdobenými barokními cínovými sarkofágy a jednou měděnou klasicistní rakví navštívit do 2. ledna. Pak se krypta do jara uzavře. "Příští rok bude otevřena až do podzimu," dodal vedoucí projektu rekonstrukce Jindřich Suchánek.
    Obnova interiéru navázala na rozsáhlou rekonstrukci vnějšího pláště památky, která se uskutečnila v letech 1999 až 2008. Historie olomoucké katedrály svatého Václava se datuje od roku 1131. Svůj dnešní neogotický vzhled získala v letech 1883 až 1890. V domě v jejím sousedství byl v roce 1306 zavražděn poslední Přemyslovec Václav III.
0 komentářů
přidat komentář

Související články