I staré paláce mohou mít klimatizaci, některé se chladí samy

Zdroj
Veronika Jacobsová, Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
03.08.2006 19:20
Praha

Praha - Památkáři nemají jasné stanovisko k tomu, zda je možné mít v historické stavbě klimatizaci. Obecně ale podle ředitele Národního památkového ústavu (NPÚ) Tomáše Hájka jde o takový zásah do struktury stavby, který lze jen nesmírně obtížně zdůvodnit. "Klimatizace je novotvar v rámci památkového objektu, stejně jako nové vikýře nebo nově proražená okna. V  historických budovách je snaha o minimalizování takových zásahů," řekl ČTK.

    Téma klimatizace ale podle něj dosud nebylo zpracováno v žádné metodice NPÚ. Pokud lze o klimatizaci uvažovat, zásadně by při její instalaci neměla stavba přijít o své historické části. Vedoucí restaurátorského oddělení Národní galerie v Praze (NG) Petr Kuthan se domnívá, že klimatizovat lze i historické objekty. "Vždy však za určitých náročných podmínek," řekl ČTK. Zachování autenticity stavby je vždy otázkou priorit a citlivosti autorů projektu, uvedl.
    Památkově chráněné objekty, které se využívají například pro kancelářský provoz, znamenají pro jejich obyvatele mnohá omezení, neboť je například nelze rekonstruovat v souladu s co nejvyšším možným komfortem. V případě vysokých letních teplot však jsou někdy staré paláce výhodou, protože jejich silné zdi vnitřní prostory od okolního vedra izolují.
    V případě, že se historický objekt skládá ze starších a novějších staveb, jsou klimatizovány alespoň ty modernější. Na Pražském hradě jsou klimatizační jednotky v Jižním křídle, depozitářích či v Obrazárně. Od těchto lokálních jednotek ale na Hradě upouštějí, protože v roce 2004 zprovoznili "centrální zdroj chladu". Menší klimatizační jednotky chladí celoročně v místnostech s elektronickými přístroji nebo v místech, kde je třeba mít stálou teplotu, například v archivu či depozitářích.
    V historických objektech sídlí i český parlament. Rekonstrukce mnoha malostranských paláců pro potřeby poslanců a senátorů byly v  90. letech jedněmi z největších takových úprav v tuzemsku - pod dohledem památkářů se instalovala klimatizace i do některých pracovních prostor českých zastupitelů. "Poslanecká sněmovna má klimatizovaný jednací sál a některé přilehlé prostory, většina dalších kanceláří klimatizována není," řekl ČTK Roman Žamboch z tiskového oddělení sněmovny.
    Klimatizovány jsou také jednací a hlavní sál v Senátu. "Vedle klimatizace zde máme i vzduchotechniku, samozřejmě jen tam, kde to dovolil technický stav prostor," řekla ČTK Markéta Aulová z  tiskového oddělení horní komory. Podle zákona je povinně klimatizována také senátní kuchyně, naopak teplota na chodbách regulována není. Částečně jsou vybaveny klimatizací rovněž kanceláře. "Samozřejmě je klimatizována Valdštejnská jízdárna, kde je třeba upravit teplotu podle právě vystavovaných předmětů," dodala Aulová.
    Klimatizovat totiž není třeba jen pro spokojenost lidí, ale zvláštní teplotní režim vyžadují i vzácná umělecká díla. Výstavní instituce v Česku často sídlí v historických objektech - NG je toho příkladem. Klimatizovány má téměř všechny své objekty.
    Například i středověký Anežský klášter má velké klimatizační zařízení v půdních prostorách, ale hodnota tohoto objektu je z památkářského hlediska ovlivněna zásadní rekonstrukcí a dostavbou z 60. let. Palác Kinských na Staroměstském náměstí má v určitých prostorách klima jednotky a praxe podle mluvčí ověřuje, že jejich výkon je dostatečný.
    Klimatizaci nemá klášter sv. Jiří na Pražském hradě a nedaleký Šternberský palác, podle Kuthana by ale i v něm bylo možné klimatizaci vybudovat. "Vždy se ale musí posuzovat konkrétní památka," opakuje. Klimatizaci budou mít i dva rozsáhlé paláce, které NG rekonstruuje pro své potřeby na Hradčanském náměstí - Salmovský a Schwarzenberský.
    Kvůli vysokým teplotám je ale naopak již od 22. června uzavřena stálá expozice českého kubismu v Domě U Černé Matky boží. Otevře se pravděpodobně až v září, čeká se totiž, až teplota v expozici bude přibližně 22 stupňů Celsia, což nebude dříve, dokud venkovní teplota opakovaně neklesne pod 25 stupňů Celsia, uvedla mluvčí NG Petra Jungwirthová. Dům je sice podle ní klimatizovatelný, ale protože je v něm NG jen v nájmu, zatím se takové případné úpravy odkládají. Počátkem týdne také kvůli teplotě uzavřelo Muzeum hlavního města Prahy výstavu Pražské ghetto v obrazech.
0 komentářů
přidat komentář