Huť Jakub v Tasicích o víkendu oslavila 220 let od založení

Zdroj
Věra Stejskalová
Vložil
ČTK
03.10.2016 08:25
Bělá (Havlíčkobrodsko) - Památkově chráněná huť Jakub v Tasicích o víkendu oslavila 220 let od svého založení. Program s ukázkami ruční výroby skla a prohlídkami přivedl do sklářského skanzenu jen v sobotu 1200 lidí, řekl ČTK majitel František Milichovský. Pozvání do sklárny, v níž byl provoz ukončen v roce 2002, při této příležitosti dostali také její bývalí zaměstnanci.


Sklárnau v Tasicích založil v roce 1796 huťmistr Ferdinand Čapek. Do povědomí veřejnosti se dostala díky televiznímu seriálu Jaroslava Dietla Synové a dcery Jakuba skláře, který se tam natáčel v roce 1985. Před dvěma lety byla sklárna prohlášena národní kulturní památkou.

U mobilní sklářské pece o víkendu pracovali umělečtí skláři Radek Kislinger, Miroslav Liederhaus a Zdeněk Kunc, malování skla návštěvníkům předváděla Ivana Vorlíčková. O ukázky broušení se postarali bývalí zaměstnanci sklárny.

"Na mobilní pícce bychom chtěli dělat ukázkovou výrobu i do budoucna," uvedl Milichovský. V hutní hale to sice v podstatě vypadá tak, jako by ji skláři právě opustili, zdejší velkou pec přesto není reálné pro tyto účely zprovoznit. Bylo by to příliš drahé a naráželo by to na řadu technických problémů, řekl.

Ve sklárně byly letos dokončeny opravy fasády budovy generátoru a vnitřních omítek hutní haly. "Kritická doba z hlediska toho, jestli ta sklárna padá nebo nepadá, byla hlavně po roce 2002," uvedl Milichovský. Uzavřená sklárna dva roky chátrala, než se ji podařilo prodat. Soukromí majitelé pak s finanční podporou ministerstva kultury a kraje udělali záchranné práce za čtyři miliony korun.

Na obnovu ještě čeká nejstarší panský dům. Milichovský nyní připravuje projekt do evropských fondů, díky jehož uskutečnění by mohla být i tato budova zpřístupněna veřejnosti. Konat by se tam měly výstavy, tvůrčí dílny a další program, aby se lidé měli důvod do Tasic vracet. Sklářský skanzen zatím ročně navštěvuje kolem 5500 lidí. Otevřen je celoročně. Podrobnosti jsou na webu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články