Hradecká knihovna se stěhuje do nové budovy, otevře v září

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
25.07.2008 15:55
Hradec Králové

Hradec Králové - Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové zahájí příští týden stěhování svých tři čtvrtě milionu knih do nové moderní budovy na břehu Orlice. Po přestěhování by knihovna měla otevřít na konci září. Stavba knihovny začala na podzim 2004 a přišla na 400 milionů korun. Objekt, který je z betonu a má tvar písmene X, nyní prochází kolaudací. ČTK to dnes řekl mluvčí hradeckého hejtmanství Imrich Dioszegi.

    Statisíce knih a periodik se do nových prostor sestěhují ze tří míst v Hradci Králové. "Stěhování, jehož součástí je i přesun nábytku, počítačů a jednotlivých pracovišť, vyjde na dva miliony korun," řekla ředitelka knihovny Eva Svobodová. Nové místo v knihovně najde také například 500 let stará Benátská bible, která je jednou z největších vzácností knihovny.
    Dosud knihovna působila v pronajatých prostorách židovské synagogy na Pospíšilově třídě, ve studovně na Eliščině nábřeží a ve skladech na hradeckém Pouchově. Sklady bude využívat i nadále. Půjčovna v synagoze i studovna jsou již od začátku tohoto týdne kvůli stěhování zavřené.
    Čtenáři od září naleznou většinu depozitáře knihovny pod jednou střechou a jejich cesta za knihami bude daleko rychlejší. V nové budově bude ve volném výběru na 160.000 svazků. Všechny knihy, které půjdou v knihovně půjčit, budou čtenářům přichystány do půl hodiny, což dosud nebylo možné. Například beletrii získali čtenáři vždy až druhý den.
    "Čtenářům bude sloužit i knihovní automat pro půjčení knihy bez pomoci knihovníků. Bude to taková výpůjční samoobsluha," upozornila Svobodová. K modernímu interiéru patří i studijní kabinky, kde budou moci lidé nerušeně studovat či si uschovat vybranou literaturu. Nabídku bude rozšiřovat také internetový klub, literární kavárna, galerie a konferenční sál s pravidelnými literárními dílnami, besedami a semináři.
    Kraj coby zřizovatel knihovny přiznal, že mu v současné době chybí ještě asi 16 milionů korun na dovybavení interiérů. Hejtmanství proto nyní jedná se státem, který knihovnu platil, o doplacení chybějících peněz. "Tento problém však neohrozí zářijové zahájení provozu," uvedl Dioszegi.
    Státní studijní knihovna vznikla v Hradci Králové v roce 1949. Zpočátku sídlila na Eliščině nábřeží, od roku 1968 také v budově bývalé synagogy. Ta byla v roce 1994 vrácena Židovské obci a knihovna v objektu platí nájem, proto vedení knihovny usilovalo o stavbu nového sídla.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
parnik?
hetzer
25.07.08 09:18
PROJEKTIL ARCHITEKTI
iwo
29.07.08 11:07
písmeno X
locika
30.07.08 11:11
knihovna
hashomer
01.08.08 11:37
zobrazit všechny komentáře