Hradec Králové opraví Velké náměstí, nyní vybírá architekta

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
22.04.2009 15:20
Hradec Králové

Hradec Králové - Radnice v Hradci Králové hodlá nákladem asi 160 milionů korun opravit historické Velké náměstí v centru města. Polovinu opravy by měla zaplatit dotace Evropské unie. Nyní město vybírá architekta, podle jehož návrhu stavbaři náměstí opraví. Pokud by šlo vše hladce, mohla by rekonstrukce začít na jaře roku 2011. ČTK to dnes řekl náměstek radnice Josef Malíř.
    Ze čtyř návrhů mají zatím největší šanci na realizaci projekty ARN studia architekta Jiřího Krejčíka a architektonické kanceláře Romana Kouckého. Odborná porota doporučila návrh Kouckého, radě města se nejvíce líbí Krejčíkův návrh. Konečný výběr by měli udělat zastupitelé na květnovém zasedání. V potaz by měli vzít i anketu mezi občany, u nichž zatím vede Krejčíkova studie.
    Velké náměstí nyní slouží zejména jako parkoviště pro asi 250 automobilů. Uprostřed je vyasfaltované, dlažba po jeho obvodu je ve špatném stavu. Město počítá, že po opravě počet parkovacích míst klesne asi na polovinu.
    Oba favorizované návrhy přestavbu náměstí řeší jako jednu vydlážděnou plochu bez obrubníků a jiných výškových předělů. Náměstí oba návrhy dělí na část živou s parkováním, podloubím a restauracemi a na část odpočinkovou, které dominují církevní budovy na jižní straně náměstí. Krejčíkův návrh podle radních lépe počítá s využitím náměstí pro kulturní a jiné akce.
    Příprava stavby bude podle Malíře značně složitá, protože rekonstrukce se dotkne mnoha vlastníků pozemků a domů na náměstí. Nutný bude i archeologický průzkum. Město také bude muset opravu časově sladit například s energetiky a vodárnami, které budou své sítě po povrchem náměstí také opravovat. "V optimistické variantě by náměstí mohlo být hotové v roce 2012," řekl Malíř.
    Hradecká radnice do oprav náměstí investuje značné sumy. Předloni v létě dokončila opravy Malého náměstí v  historickém středu města, oprava stála přes 40 milionů korun. Loni stavbaři za více než 100 milionů korun dokončili úpravy Riegrova náměstí před nádražím Českých drah. Nyní radnice chystá také rekonstrukci náměstí 28. října u  nákupního domu Tesco. U ní se náklady odhadují na 60 až 70 milionů korun.

> Zvolte nejlepší ideový návrh revitalizace Velkého náměstí
13 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ing. arch. J. Ševčík
LK
23.04.09 09:37
Krejčík je nejlepší
vlk89
23.04.09 10:53
Na magistrate je vic info
vlk89
23.04.09 10:55
...
Tomáš
23.04.09 10:42
RE: ......
PH
23.04.09 03:06
zobrazit všechny komentáře

Související články