Hradec Králové má po 50 letech nové autobusové nádraží

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
03.07.2008 11:30
Hradec Králové

Hradec Králové - Stotisícový Hradec Králové dnes oficiálně otevřel nové autobusové nádraží. První autobusy by na nádraží, které zastřešuje netradiční plachtová konstrukce, měly vjet v sobotu 5. července. Obyvatelé města na nádraží čekali téměř 50 let. Zatím autobusy odjíždějí z provizorních stání před vlakovým nádražím a z nedaleké panelové plochy, což lidé pokládají za ostudu města.

    Stavbu nového nádraží přitom provázely značné komplikace a zdržení. První soutěž na stavební firmu musela radnice zrušit. Ve druhé soutěži zvítězila firma Strabag, která však nádraží dokončila s téměř ročním zpožděním. Hradecký dopravní podnik jako investor terminálu za to inkasoval bankovní garanci Strabagu ve výši 80 milionů korun. Závěr stavby ještě provázely komplikace s kolaudací.
    Na nádraží zatím budou jezdit jen autobusy městské a linkové dopravy. Městské trolejbusy ještě zůstanou na provizorní točně u Koruny. Na terminál se trolejbusy přestěhují v říjnu po dokončení přestavby Riegrova náměstí před nádražím Českých drah.
    Stavba nádraží přišla asi na 360 milionů korun bez DPH. Dopravní podnik na ni získal dotaci z fondů EU ve výši 62 milionů korun.
    Celkové náklady na výstavbu terminálu a přestavbu Riegrova náměstí jsou přes půl miliardy korun a jde o jednu z největších městských investic za poslední roky.
0 komentářů
přidat komentář