Hrad představuje Masarykovo křeslo získané na aukci

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
14.07.2006 13:20
Praha

Praha - Do výstavy, která představuje sedací nábytek ze sbírek Pražského hradu, instalovali pořadatelé křeslo Tomáše Garrigua Masaryka. Pro prvního československého prezidenta jej vytvořil slovinský architekt Josip Plečnik (1872 až 1957), jenž byl také autorem mnoha stavebních úprav na Hradě. Křeslo bylo dlouho považované za ztracené, letos v květnu se objevilo na aukci. Správa Pražského hradu jej koupila za 170.000 korun.
Po restaurování je ode dneška vystaveno v expozici v Belvederu. Výstava nazvaná Na čtyřech nohách, kterou od dubna vidělo přes 10.000 lidí, je prodloužena až do konce října. Spolu s Masarykovým křeslem představuje židle, křesla, stoličky, lavice i další části nábytku, na kterém se sedávalo či sedává v prostorách Hradu od renesance do současnosti.
"Nábytek navržený Plečnikem pro Pražský hrad má jedinečnou uměleckou hodnotu. Byl vyroben v omezeném množství kusů z exkluzivních materiálů. Hodnota nábytku se v tomto případě může bez nadsázky srovnávat s hodnotou sochařských děl," řekla dnes novinářům kurátorka výstavy Adriana Primusová. Zakoupené křeslo má díky vazbě s Masarykem i výjimečnou hodnotu historickou.
Plečnik již od roku 1911 působil v Praze na Uměleckoprůmyslové škole. Masaryk jej pozval, aby navrhl architektonické přestavby a úpravy Pražského hradu. V roce 1921 začal pracovat na úpravách bytu Masarykovy rodiny ve druhém patře Nového paláce. Navrhl i varianty vnitřního zařízení včetně několika typů křesel.
Plečnikovy úpravy vnitřních prostor při pozdějších adaptacích utrpěly a některé byly zcela zničeny. Po roce 1989 se Hrad snaží tyto unikátní prostory opět uvést do původního stavu. Na své původní místo ve druhém patře byla například zpět přenesena a zrekonstruována takzvaná velká Masarykova pracovna, kde bylo křeslo původně umístěno u pracovního stolu.
Při příležitosti objevení dalšího Plečnikova křesla pracovníci Hradu dohledali další tři stejná křesla, která pravděpodobně patří ke třem pracovním stolům určeným do Masarykovy pracovny. Tři křesla jsou evidována v inventární knize mobiliáře Pražského hradu v roce 1928. V 70. letech, kdy se nábytek z Hradu rozprodával a byl nahrazován jiným, odpovídajícím vkusu tehdejších obyvatel Hradu, byla dvě křesla prodána do Klenotů Praha. Jedno zůstalo v majetku Hradu a v 90. letech bylo prohlášeno kulturní památkou.
Získáním druhého ze tří křesel se dostává tento unikátní exponát na své původní místo, do interiérů, pro které byl navržen. Místo, kde se nachází třetí křeslo, není v současné době známé.
0 komentářů
přidat komentář