Hostivařský depozitář NK má dostavět Metrostav

Zdroj
Hana Zimmermannová
Vložil
ČTK
05.09.2011 20:30
Praha

Praha - Zakázku Národní knihovny (NK) na dostavbu depozitáře v  Hostivaři za 300 milionů korun získala stavební společnost Metrostav. Hodnotící komise jí dala přednost před dalšími čtyřmi kandidáty, kteří ale mohou ještě využít desetidenní lhůtu a proti rozhodnutí vznést případné námitky. ČTK o tom dnes informoval ředitel NK Tomáš Böhm.
     "Hodnotící komise vybrala jako vítěznou nabídku společnosti Metrostav, a.s., která vyšla jako nejlepší v  hodnocených kritériích, kterými byla cena zakázky a doba zhotovení zakázky. Jsem velmi rád, že dané výběrové řízení na výběr zhotovitele je již uzavřeno a že můžeme přejít k vlastní výstavbě," uvedl Böhm.
      O zakázku za 284 milionů korun se ve finálovém kole tendru ucházelo pět firem. Kromě Metrostavu také společnosti Unistav, Syner, Swietelsky stavební a PSG-International.
      Výsledek tendru je podle Böhma podmínečný. "Budeme muset ještě vyčkat deset dnů ode dne doručení rozhodnutí o výběru nejlepší nabídky účastníkům, zda v této lhůtě některý z účastníků nepodá proti rozhodnutí námitku," doplnil Böhm.
      Dostavba nového depozitáře v Hostivaři bude mít dvě etapy. V té první se vybuduje depozitní sklad pro nejméně dva a půl milionu svazků knih (především pro Národní konzervační fond), včetně pracovišť pro zpracování fondů, digitalizaci a další služby. "Ve druhé etapě pak přijde na řadu rekonstrukce stávajícího depozitáře. Předmětem rekonstrukce bude zejména změna dispozičního řešení pro potřebu úpravy stávajících a zřízení nových pracovišť, které budou částečně klimatizovány, a obslužných prostor v jednotlivých částech objektu depozitáře," sdělil ČTK ekonomicko-provozní náměstek Zdeněk Macoszek. Stavební práce na hostivařském depozitáři by pak měly být dokončeny v létě příštího roku. Projekt je financován ve formě dotací ze státního rozpočtu.
      Centrální depozitář byl vystavěn před patnácti lety v areálu bývalého podniku Výstavnictví v Hostivaři. Budova se tehdy stala největší stavbou určenou pro knihovnu na území ČR. Byla pro ni využita starší průmyslová železobetonová hala, která byla zrekonstruována a k ní byla přistavěna administrativní část, studovny a strojovny vzduchotechniky.
      Tendr na dostavbu depozitáře zadal už předchozí ředitel knihovny Pavel Hazuka. Nynější šéf instituce jej ale zrušil, protože byl podle něj předražený. Původní celkové náklady na dostavbu Böhm snížil o více než 120 milionů korun. Nové výběrové řízení na dostavbu hostivařského depozitáře pak vypsala knihovna letos v květnu.
      Nynější šéf NK se v souvislosti se zakázkou nevyhnul kritice. Pět z celkem 15 přihlášených uchazečů výběrová komise totiž vybrala losem. Ministerstvo pro místní rozvoj přitom od příštího roku náhodný výběr uchazečů o státní zakázku hodlá zakázat. Návrh sice ještě musí posvětit zákonodárci, změna má ale velkou podporu poslanců napříč politickým spektrem. Böhm svůj postup hájí - los byl podle něj v tomto případě jediným rychlým a objektivním řešením.
0 komentářů
přidat komentář

Související články