Horažďovice opraví náměstí, beton nahradí kamenné desky

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
30.04.2012 21:05
foto: Atelier 25
Horažďovice (Klatovsko) - Rekonstrukci centrálního náměstí připravují Horažďovice na Klatovsku. O nutnosti opravit historické Mírové náměstí se ve městě s 5500 obyvateli hovoří už několik let. Radnice dokonce měla i studii vypracovanou odborníky. Počítala se zásadnějšími změnami tváře a charakteru náměstí, z něhož měl zmizet současný park. Lidem se to ale nelíbilo. Město proto náměstí opraví při zachování současného stylu. Zároveň se bude snažit získat na projekt za desítky milionů korun dotaci, řekl ČTK starosta Karel Zrůbek (ČSSD).
     Park tvoří téměř dvě třetiny náměstí. Vypracovaný projekt ale počítal s tím, že se celá plocha náměstí vydláždí a zeleň se vysází na jiných místech. Takové řešení by podle architektů nabídlo nové průhledy a dalo by lépe vyniknout některým dominantám náměstí, lidé ale o park nechtěli přijít, uvedl Zrůbek.
     Kompletní projekt na vydláždění celého náměstí měl stát mezi 60 až 70 miliony korun. I když nyní město hledá jinou variantu, pro kterou použije dlažební materiál z vlastních zdrojů, náklady budou oproti původnímu projektu jen asi o deset až 15 milionů nižší. Kromě povrchů je totiž nutné také udělat přeložky a rekonstrukce sítí, vyjmenoval Zrůbek. Město dosud neuspělo s žádostmi o dotaci z EU.
     Náměstí už opravu nutně potřebuje. Beton v části plochy je vydrolený a popraskaný. Nový plán počítá s tím, že ho nahradí dlažba. "Máme ideu, že tu část vydláždíme historickými kamennými ručně opracovanými deskami. Část jich máme deponovanou a část je jich v různých místech chodníků," uvedl starosta. Město nechá vyjmout všechny zachované kamenné desky, jimiž bylo v minulosti město dlážděno, a nechá je spočítat a změřit. "V počítačovém programu se pak poskládají a naplánuje se přesné umístění každé desky na konkrétní místo. Uvidí se, jestli jich budeme mít dost," dodal Zrůbek.
     Chodníky by se měly nově vydláždit dlažebními kostkami, které mají Horažďovice také ve skladu. Celková obnova čeká i park. Současné hlohy jsou podle starosty staré a na hranici životnosti. Park na náměstí by se tak měl postupně zmladit. Do konce letošního roku by chtěla mít radnice hotové plány na obnovu náměstí. S opravami by se mohlo začít příští rok. Zřejmě i tehdy, pokud radnice nezíská dotace.

0 komentářů
přidat komentář

Související články