Horažďovice obnoví náměstí ze svého, projekt bude levnější

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
29.12.2011 17:30
Horažďovice (Klatovsko) - Horažďovice chtějí co nejdříve začít s obnovou velkého centrálního náměstí, které je v neutěšeném stavu a nevyhovuje potřebám obyvatel. Šestitisícové město má projekt, který by zásadně změnil dispozice prostoru i vzhled, ale neuspělo se žádostí o sedmdesátimilionovou dotaci z evropského programu ROP. Proto ho zvažuje ze svého jen opravit, což by snížilo náklady na méně než polovinu. ČTK to řekl starosta Karel Zrůbek.

    "Zvažujeme naprosto minimalistickou variantu, tedy opravit náměstí, ne ho změnit. Hlavně komunikace a výměnu povrchů," dodal. Přesné náklady této varianty zatím město nezná. Výrazný podíl ale bude stát nákladná oprava inženýrských sítí, kterou radnice musí provést.
    Na komplexní obnovu má studii od místního architekta Martina Kožnara, který s ní získal jednu z cen v soutěži Petra Parléře. Minulé vedení radnice ji převzalo, i když si ji neobjednalo.
    "Nyní stojíme před rozhodnutím, zda se budeme dále držet studie anebo jestli náměstí, které skutečně volá po opravě, protože ty povrchy jsou ve velmi špatném stavu, jen neopravíme," uvedl Zrůbek.
    Pokud by v novém plánovacím období EU byly vyhlášeny podobné programy ROP, tak se do nich město přihlásí. "Mám ale informace, že Evropská komise kritizovala programy na obnovu historických center, protože to prý nejsou účelně vynaložené peníze. Spíše se předpokládá, že na takové akce peníze nebudou, i proto, že se bude šetřit," dodal.
    Investice ze zdrojů města bude rozdělena na etapy a potrvá minimálně tři roky. Horažďovice, které mohou investovat ročně zhruba 40 milionů korun, nejsou schopny opravit plochu za jeden rok.
    Radnice má v plánu vrátit na náměstí společenský ruch. K tomu potřebuje více prostoru pro trhy, kulturní akce a setkávání lidí. V chystaném záměru je omezení parkovacích ploch. Mírové náměstí bylo dříve místem, kde pulzoval život. Dnes je tam více než 40 let starý beton, asfalt a hodně automobilů. V původním plánu byla úprava parku, díky níž by vynikly historické dominanty, a promenády podél obchodů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články