Heřminovy dál bojují proti přehradě, peticí a koncertem

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
24.05.2012 10:05
Nové Heřminovy (Bruntálsko) - Nové Heřminovy na Bruntálsku, které mají být částečně zaplaveny vodou nové přehrady, se projektu znovu brání. Představitelé malé jesenické obce společně s Hnutím Duha zorganizovali novou petiční akci. Na protest připravují i koncert. Od aktivity si slibují především medializaci problému a zapojení veřejnosti. Povodí Odry naopak dál stavbu v  hodnotě předpokládaných osmi miliard připravuje.
     O stavbě přehrady, která si vyžádá zboření 54 domů, z toho 23 obytných, stát už v minulosti rozhodl. Povodí Odry vykupuje pozemky a lidé, kterých se to týká, obec opouštějí. Starosta Radek Sijka ale boj nevzdává. "Využíváme prostředků, které máme. Kdybychom měli peníze, najmeme si tým právníků a nepostaví tady ani králíkárnu. To ale s ohledem na rozpočet nejde. Bráníme se jak to jde," řekl ČTK.
     Od petice si slibuje hlavně zapojení veřejnosti. "Ještě jsme to nevzdali. Chceme, aby si lidé udělali obrázek o tom, kolik projekt bude stát. Mluví se o osmi miliardách. Ekonomové tvrdí, že až dvacet. Třetina z toho přitom skončí v kapsách úředníků a různých zadavatelů. Lidé by se měli chytit za nos, protože tady něco smrdí," řekl.
     Podle starosty za tlakem stavět přehradu stojí zájmy stavebních firem a některých politiků. "Konkrétní jména nemáme, ale jiné logické vysvětlení neznám. Proč někdo dál razí miliardovou variantu, když podle oponentních posudků jde protipovodňovou ochranu zajistit levněji a bez potřeby zaplavit domy? V tomto případě platí čím dráž, tím lépe," tvrdí starosta.
     Petici mohou zájemci elektronicky podepsat na internetové adrese www.stopprehrade.cz. Osobně svůj podpis mohou připojit i na plánovaném koncertu proti přehradě 30. června v Nových Heřminovech. Jde už o  třetí petici proti projektu. V roce 2003 jednu organizovala Arnika a archy se podepisovaly i v Praze. O pět let později další petici organizovalo Občanské sdružení Obava, které v obci tehdy vzniklo.
     Přípravy projektu pokračují. Ministerstvo životního prostředí v únoru schválilo studii EIA posuzující vlivy plánované přehrady na životní prostředí. Souhlasu bylo potřeba pro pokračování projekčních a přípravných prací. "Pokračujeme v přípravě podkladů pro územní rozhodnutí. Předpokládáme, že ostatní protipovodňové stavby na toku se začnou stavět už příští rok. Samotná přehrada bude poslední. Plánuje se na rok 2016," řekl ČTK obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček.
     Výstavba nádrže v  Nových Heřminovech se řeší už několik desítek let. Aktuální se stala opět po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997. Vláda nakonec vybrala menší variantu. Ministerstvo zemědělství předpokládá náklady téměř osm miliard korun. Za to by se měla postavit přehrada a nová silnice, cena ale zahrnuje i další úpravy celého koryta řeky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články