Hala Rondo v Brně se opraví za 700 milionů

Vložil
ČTK
13.10.2008 20:35
Brno

Brno - Oprava brněnské haly Rondo, v níž mají basketbalistky v roce 2010 odehrát finálový zápas mistrovství světa, vyjde dráž, než se původně čekalo. Letos na jaře politici odhadovali náklady investice na 300 milionů korun; ze studie, kterou nyní mají v rukou, vyplývá, že modernizace haly vyjde na 700 milionů. Budou-li peníze, uskuteční se ve dvou etapách a při druhé u haly přibude parkovací dům, řekl dnes novinářům brněnský radní Jaroslav Suchý.

    Podle Suchého je třeba nyní pospíšit si s první etapou rekonstrukce. Stavbaři by ji měli stihnout do května 2010, kdy by se v opraveném Rondu měly odehrát první přípravné zápasy před mistrovstvím světa basketbalistek.
    Podle radního je reálné stavbu stihnout, harmonogram je ale napjatý. "Stačí, když se někdo odvolá ve výběrovém řízení, a už je průšvih," řekl Suchý. Město nyní vybírá generálního projektanta, který zpracuje dokumentaci pro stavební povolení i pro výběr stavební firmy. Následovat bude další soutěž na stavební firmu.
    Do šampionátu chce město halu opravit, což přijde na asi 400 milionů korun. Stavbaři vymění sedačky, ledovou plochu, opraví statiku stropu a přebudují zázemí pro sportovce. V hledišti podle Suchého vzniknou i takzvané sky boxy, kóje pro stálejší návštěvníky haly. Opravovat se bude za provozu, kapacita hlediště se v době rekonstrukce omezí na polovinu.
    Teprve v druhé etapě se u Ronda postaví parkovací dům. Do basketbalového šampionátu to nebude, diváci proto budou moci parkovat u brněnského výstaviště a k Rondu je přiveze kyvadlová doprava. Parkovací dům lze postavit na třech místech; nejpravděpodobnější je, že vyroste na místě současného parkoviště vedle haly.
    Podle územního plánu připadá v úvahu i malé parkoviště u křižovatky Křídlovické ulice s Novými sady. Podle Suchého by bylo možné oprášit také studii architektů z konce 60. let, podle níž se zázemí pro Rondo může postavit na druhém břehu řeky.
    Hala Rondo opravu nutně potřebuje, interiéry ani zázemí nevyhovují dnešním požadavkům. Základní kámen haly Rondo byl položen v roce 1972 a stavbaři se pak museli vypořádat s náročným zakládáním. Na vrstvě tekutých písků stavbu založili pomocí ocelových pilot. Hala byla slavnostně otevřena v roce 1982, kdy se v ní uskutečnilo mistrovství světa v kuželkách.
0 komentářů
přidat komentář

Související články