Freudova socha dosud neexistuje, není na ni dost peněz

Vložil
ČTK
15.10.2007 11:40
Praha

Praha - Socha zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda dosud neexistuje, ač měla být odhalena na takzvaném kozím plácku v centru Prahy už letos v létě. Podle sochaře Michala Gabriela, který pomník navrhl, na ni není dostatek peněz. Společnost Communications Works, s níž má smlouvu a která loni s  příspěvkem magistrátu organizovala akce ke 150. výročí Freudova narození, dává od sochy ruce pryč.
    Firma dostala od města na akce 2,3 milionu korun, pomník by měl stát asi milion. "Nevím s kolika penězi operovali, ale já s nimi mám podepsanou smlouvu, kterou nedodrželi," řekl ČTK Gabriel. Chybí mu prý 400.000 korun. "Když teď začnu lít, už to budu dotovat ze svého. Jsem ale ochoten sochu dokončit i bez peněz," podotkl sochař. Podstavec a umístění plastiky už ale není schopen zajistit. Firma, která podle něho měla dodat také stavební povolení, prý s Gabrielem nekomunikuje.
    Podle jednatelky Communication Works Petry Kočandrlové firma v záležitosti sochy v současnosti nijak nefiguruje. "V této věci se musíte obrátit na Prahu 1," řekla ČTK. Město podle Kočandrlové sochu nikdy nefinancovalo. "Prostředky města byly určeny na jiné aktivity týkající se výročí Sigmunda Freuda, jako na výstavu, přednášky a tak dále," zdůraznila. Příspěvek magistrátu byl vyúčtován už loni v září.
    Zástupci magistrátu potvrzují, že z městské dotace na oslavy se socha skutečně platit neměla. Využití peněz se už dříve kontrolovalo. "Nechali jsme to prověřit, vše bylo v pořádku," řekl ČTK ředitel kulturního a památkového odboru Jan Kněžínek.
    Zda socha na kozím plácku bude, nebo ne, se neví. Magistrátní památkáři uvedli ve stanovisku, že tam stát může, ale na nižším podstavci, než se plánoval. Gabriel podotkl, že pokud socha nebude v Praze, třeba se mu ji podaří prodat jinam. "O sochu už se před časem zajímalo pár zahraničních zájemců," poznamenal.
    Proti umístění Freudovy sochy na plácku vznikla petice, kterou podepsalo asi 160 lidí. Podpisovou akci organizoval aktivista a chovatel koz Stanislav Penc, který na plácku i se zvířaty protestoval. Radnice Prahy 1 pak uspořádala místní hlasování, kterého se zúčastnil jen zlomek obyvatel. Většina se ale vyjádřila proti.
    Ani vedení radnice není záměru postavit na kozí plácek Freudovu sochu příliš nakloněno. Jejímu postoji napovídá dřívější stanovisko radniční komise územního rozvoje, která nesouhlasila s výstavbou podstavce. Na radniční stavební odbor dosud žádná žádost o vydání stavebního povolení nedorazila.
    Gabrielův návrh sochy představuje vědce sedícího za stolem, přičemž na stole stojí další stůl se sedící postavou. Podle kritiků je plastika dobrá, ale měla by stát jinde.
0 komentářů
přidat komentář