Fragnerova galerie představuje nové pražské stavby

Vložil
ČTK
22.07.2008 21:20
Praha

Praha - Známé veřejné objekty, hotely i rodinné domy vzniklé v Praze od počátku 90. let představuje výstava připravená Galerií Jaroslava Fragnera. Protože se jediná tuzemská galerie zaměřená výhradně na prezentaci moderní a současné architektury přes léto opravuje, je výstava New Face of Prague instalovaná v prostorách Českého centra Praha v Rytířské ulici. Potrvá do 20. srpna.
    Výstava představuje přes pět desítek nejvýznamnějších realizací či projektů, které vznikly v Praze v posledních 20 letech. Vedle dnes již architektonických ikon, jako jsou Tančící dům, Zlatý anděl, průchod Jelením příkopem, Oranžerie na Pražském hradě, Langhans nebo Palác Euro na Můstku, se návštěvníci mohou blíže seznámit se stavbami kvalitativně ojedinělými, ale široké veřejnosti už ne tolik známými.
    Výstava má deset témat, v každém se představuje zpravidla pět staveb. Návštěvník se tak seznámí s celou škálou realizací, od jemu blízkých (rodinné domy, obytné celky), až po stavby ovlivňující podobu města a život v něm (administrativní budovy, hotely, rekonstrukce, veřejné stavby, interiéry).
    Pořadatelé věří, že diváky zaujmou i projekty týkající se budoucnosti Prahy - představují proto developerské projekty, revitalizace v několika městských částech, nebo ekologické projekty od rodinného domu po rozsáhlý areál s parkem.
    Protože výstava není koncipována jen pro odbornou veřejnost, ale i pro širší okruh zájemců, je přehlídka uvedena krátkým přehledem významných staveb, které v Praze vznikly během 20. století.
    K výstavě vyjde česko-anglická publikace, kterou pořadatelé pokřtí v závěrečný den. Katalog bude navíc obsahovat úvodní eseje seznamující s historií pražské architektury i současnou tvorbou a přehled vystavujících architektů.
    Současnou architekturu Prahy v celku i ve výběru nejvýznamnějších staveb, které výrazně ovlivnily její dnešní tvář a architektonickou úroveň, chtějí pořadatelé prostřednictvím výstavy představit v příštích třech letech i v zahraničí.
    Galerie Jaroslava Fragnera bude po rekonstrukci rozšířena a vznikne v ní infocentrum, kde získají především zahraniční návštěvníci informace a tipy týkající se historie i  současnosti české architektury. Galerii na konci října otevře výstavní projekt věnující se ekologickým stavbám.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
dobra zmrzka na vernisazi!
zbyněk
22.07.08 10:11
Hmm
David
23.07.08 06:23
zobrazit všechny komentáře

Související články